Bilgisayar Veri Birimleri Nelerdir?

2

Kelimelerle konuşur, matematikte ise sayılarla işlem yaparız. Konuştuğumuz kelimeler harflerden oluşur ve işlem yaptığımız sayılar ise rakamlardan . Dilimizde 29 harf, matematikte ise 10 tane rakam vardır. Peki bilgisayarın kendi dili nasıldır? Bir veri nasıl tanımlanır? Bilgisayar Veri Birimleri Nelerdir?  Bilgisayarda Veri Depolama Birimleri Nelerdir?. İşte bu yazımızda bu konuyu anlatacağız.

Veri nedir? Bilgisayar verisi ne anlama gelmektedir? İkili Sayı Sistemi nedir?

Veri, bilgisayarda işlem yapılan veya depolanan bilgidir. Bu bilgi, farklı türlerde olabilir, örneğin bir resim dosyası, yazı, müzik dosyası veya sadece tek bir karakter. Türü ne olursa olsun, veri aynı bilgisayar dilinde işlem görür/depolanır. Bu işlem görme/depolama işleminde bilgisayarın veri üzerinde kullandığı sistem ikili sayı sistemidir.

İkili Sayı Sistemi Nasıl Çalışır?

İkili sayı sistemi, bilgisayarın kullandığı dildir diyebiliriz. Bir konuşma dilinde harfleri, matematikte rakamları kullanmamız gibi, bilgisayarın da kullandığı dil ikili sayı sistemidir. (Binary) İkili sayı sistemi iki elemandan oluşur. 0 ve 1.

0 veya 1’lerin her birine bit denir. Bir bit tek başına bir veriyi tanımlamak/saklamak için yetersizdir. Bu nedenle ikili sayı sisteminde oluşturulan 8 basamaklı bir sayıya (8 bitlik bilgiye) 1 bayt (1 byte) denmiştir.

8 tane 0 veya 1’i rastgele yan yana yazmayı deneyin. Tebrikler. 1 baytlık bir veri oluşturdunuz.

Örn: 01000110

Haydi küçük bir uygulama yapalım

Şimdi bilgisayarınızda bir metin belgesi oluşturun. (Windows kullanıcıları için, Masaüstü Sağ Tık–> Yeni–> Yeni Metin Belgesi) Sağ tıklayıp özelliklerine baktığınızda dosyanın boyutunun 0 bayt olduğunu göreceksiniz. Şimdi dosyayı açın ve içine isminizin baş harfini yazın ve kaydedin. Peki şimdi dosyanın boyutu ne olmuş durumda?

Dosyanın boyutu 1 bayt olacaktır. Bilgisayardaki her bir karakter 8 bitlik yani 1 baytlık yer kaplamaktadır. 

Bilgisayar Veri Birimleri Nelerdir?

Televizyon izlerken, televizyonla oturduğumuz koltuk arasındaki uzaklığı kilometre cinsinden söylemek mantıksızdır. Ya da iki il arasındaki mesafeyi söylerken santimetre kullanmamız hiç de pratik olmaz. Bu nedenle pratik ve anlaşılır bir kullanım adına doğru uzunlukta doğru birimi kullanırız. Aynısı bilgisayar veri birimlerinde de geçerlidir. Her veriyi bayt cinsinden ifade etmek istememiz durumunda çok bol basamaklı sayılar kullanmak zorunda kalırdık. Bu nedenle bilgisayar veri birimleri ortaya çıkarılmıştır. Bu birimler 1024’er artıp azalmaktadır.

8 bit = 1 bayt

1024 bayt = 1KB (kilobayt)

1024 kilobayt = 1 MB (megabayt)

1024 megabayt = 1 GB (gigabayt)

1024 gigabayt = 1 TB (terabayt)

1024 terabayt = 1 PB (petabayt)

1024 petabayt = 1 EB (exabayt)

1024 exabayt = 1 ZB (zettabayt)

Dosyaların türleri ve örnekler büyüklüklerini verecek olursak, ortalama çözünürlüklü bir resim dosyası 750 KB büyüklüğünde olabilir. Bir mp3 müzik dosyası 6 MB gibi bir büyüklükte olabilir. Kısa bir video dosyası 100 MB büyüklüğünde olabilir. Film arşivi klasörünüz 120 GB gibi bir büyüklükte olabilir. Aldığınız bir taşınabilir disk 2 TB saklama kapasitesinde olabilir.

Her bir karakterin ikili sayı sistemi (binary) karşılığını görmek için İkili Sayı Sistemi karakter tablosu başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bilgisayarda Veri Hangi Donanımda Saklanır?

Bilgisayarın bilgileri kalıcı olarak saklayan donanımı sabit disktir. Bazen İngilizce karşılığı olan hard disk olarak da ifade edilmektedir. Sabit disk’teki bilgiler bilgisayar kapansa ve elektrik bağlantısı kesilse dahi silinmezler. HDD (Hard Disk Drive) olarak da tanımlanan sabit disklerin içerisinde bir veya birden fazla disk bulunmaktadır. Fiziksel olarak korunması gereken ve hassas olan bir donanım birimidir. İçerisindeki disklerin bir motor yardımı ile çok hızlı bir şekilde dönmesi ve sürücü kafasının üzerindeki verileri okuyup yazması prensibi ile çalışır.

Bu yazımızda bilgisayar veri birimlerini tanıtmak ve bilgisayarın ikili sayı sisteminde çalıştığının farkındalığını yaratmak istedik. Donanım nedir? başlıklı yazımızı okuyarak Sabit disk ile ilgili daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Görüşmek üzere.

 

2 Comments
  1. bursa televizyon tamiri says

    paylaşım için teşekkürler

  2. Anonim says

    8 bit =1 byte

Leave A Reply