CSS Nedir? – Bir Web Tasarım Dili CSS

0 651

Bir web tasarım dili olan CSS nedir, ne için kullanılır, kullanıcılara ne tür faydalar sağlar? HTML ile CSS ilişkisi nedir? Tüm bu soruların cevaplarını bu yazımızda sizin için derledik.

CSS Nedir?

Cascading Style Sheets, veya kısa adıyla CSS web sayfalarının tasarımını ve sunumunu planlayan bir programlama dilidir. Türkçeye Basamaklı Stil Şablonları şeklinde çevrilebilir.

css

CSS ve HTML

CSS de web sitesi tasarımı konusunda kullanıldığı için genellikle HTML ile birlikte çalışır, (Eğer HTML hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız HTML Nedir? – Bir İşaretleme Dili HTML adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.) HTML’e ek olarak sayfanın estetik görüntüsü ve görsel unsurlarıyla ilgilenir. Temelde HTML içeriklerin sitedeki konumlarını belirtmekte kullanılırken CSS ise yazı fontu, boyutu, rengi gibi içeriğin daha tasarım odaklı kısımlarını belirlemekte kullanılır. Yani eğer sayfanızın tasarımıyla ilgili bir değişiklik yapmak istiyorsanız CSS dilini öğrenmeniz gerekli. Ancak HTML ile oluşturacağınız basit tasarım sizin için yeterli olacaksa öğrenmeniz elzem değil.

Hangi Uygulamaları Kullanmalıyız?

CSS ile kodlama yapmak istiyorsanız tıpkı HTML’de olduğu gibi, herhangi bir uygulama indirmeniz gerekmiyor. Genellikle bu tarz dillerle kodlama yapmak için oluşturulmuş Notepad++ veya Sublime Text gibi basit arayüzlü uygulamalar tercih edilse de elinizdeki herhangi bir not uygulamasıyla kolayca web tasarımınız için kodlama yapabilirsiniz.

Kullanıcı Dostu

Öncelikle yazılan kodların daha esnek bir yapıya sahip olmasını ve dolayısıyla farklı internet tarayıcıları ve cihazlar tarafından okunup düzenlenebilmesini sağlar. HTML’in sahip olduğu basit ve tek boyutlu tasarımlara biraz daha renk ve görsellik katarak web sitesini kullanıcı için daha çekici hale getirmek en önemli özelliğidir diyebiliriz. Ayrıca kodun içerisinde bulunan her aynı elementi tek tek seçmek yerine bir seferde toplu değişiklik yapabilmenizi sağlar. Bu açıdan internet sitesi tasarım aşamasına çok büyük bir kolaylık getirdiğini söyleyebiliriz. 

Stil Sayfaları

CSS’de üç tip stil sayfası bulunur. Bunlar internal (iç), external (dış) ve inline (satıriçi) olarak adlandırılır. İnternal, yani iç, stil sayfası bir web sitesinin nasıl görüneceğini kontrol eder. External, yani dış, stil sayfası ise web sitesindeki birden fazla sayfanın nasıl görüneceğini kontrol eder. Yani web sitesi içerisinde bulunan sayfaların bütününü external, her birini ise internal stil sayfaları ile kontrol edebilirsiniz. İnline, yani satır içi, stil sayfasını ise bir sayfada bulunan tek bir unsuru kontrol etmek için kullanabilirsiniz. 

Leave A Reply

Your email address will not be published.