Deepfake Nedir? – Deepfake ile Videolar Nasıl Oluşturuluyor?

0 1.611

Deepfake nedir diye merak edenler için kısaca şunu söyleyebiliriz: Deepfake yapay zeka aracılığıyla aslında var olmayan bir görüntünün veya sesin yaratılmasını sağlayan bir yazılım. Hem de bu ses ve görüntü montajları öyle gerçekçi bir şekilde yapılıyor ki ortaya çıkan ürünün gerçek olup olmadığını anlamak imkansız hale geliyor. Peki bu Deepfake ile olmayan görüntüler ve sesler nasıl oluşturuluyor? İşte cevap!

Deepfake Nedir?

Deepfake bir tür yapay zeka aracılığıyla var olmayan bir görüntü veya ses kaydı yaratılmasıdır. Var olan bir video veya ses kaydını yapay zeka aracılığıyla montajlayarak aslında olmayan bir içerik elde edebiliyorsunuz. Gerçeğe çok yakın olması nedeniyle tehlikeli görünen bu teknoloji ile insanları kandırmak çok daha kolay.

 

Bir videonun orijinali ve Deepfake yazılımı ile yapılan sahte versiyonu

Deepfake Nasıl Çalışıyor?

Deepfake ile içerik üretebilmeniz için yapay zeka yazılımının yanında iki şeye ihtiyacınız var: söylenmesini istediğiniz şeylerin söylendiği veya yapılmasını istediğiniz şeylerin yapıldığı bir video ve bunları yapmasını istediğiniz kişinin görüntüsü ile ses kaydı. Bunlara sahipseniz istediğiniz kişiyi söylemediği şeyleri söylemiş veya yapmadığı şeyleri yapmış gibi gösterebilirsiniz. Mimikleri ve sesleri taklit edip elinizdeki içeriği yeniden tasarlayan bu yapay zeka yazılımı orijinalinden ayırt edilemeyecek şeyler ürettiği için tüm dünyada sıkça tartışılan bir konu.

Deepfake Neden Bu Kadar Tehlikeli?

Zaten doğru bilgiye ulaşmanın oldukça zor olduğu bu çağda bir de görsellerin ve ses kayıtlarının güvenilirliğinin bu şekilde tehlikeye girmesi doğru haber almayı ve gerçek bilgiye ulaşmayı çok daha zor hale getirdi. Üretilen içeriklerin gerçekten ayırt edilememesi sebebiyle ilerleyen zamanlarda çok ciddi krizlerin yaşanacağı öngörülüyor. Deepfake yazılımının özellikle politikacılar üzerinde çokça kullanılması bu tarz krizlerin çok da uzak olmayabileceğini gösteriyor.

Buna ek olarak Deepfake yazılımı ile oluşturulan videoların mahkemelerde kanıt olarak sunulması insanların haklarını ve hukuk sistemlerinin adaletli yapılarını tehlikeye sokuyor. Masum insanların sahte kanıtlarla ceza çekmelerine ve suçluların serbest kalmalarına sebep olabilecek bu yazılım ile ortaya konan ürünlerin gerçek olan görsel ve işitsel içeriklerden ayırt edilebilmesi gerekiyor. Hukuki anlamda ciddi problemlere sebep olabilecek bu teknolojinin nereye doğru ilerlediği ise merak konusu.

Deepfake yazılımını anlatan Türkçe bir video:

http://www.youtube.com/watch?v=QOwako7g_WY

En çok konuşulan Deepfake videolarından birisi ise Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkanı Barack Obama kullanılarak hazırlanan bu video:

http://www.youtube.com/watch?v=cQ54GDm1eL0
Leave A Reply

Your email address will not be published.