E-Devlet Nedir?

0 455

E-devlet, halkın bütün kamu hizmetlerine dijital ortamdan ulaşmasını sağlayan, bu konudaki verimliliği ve pratikliği arttıran dijital bir kapıdır. Bu kapsamda devletin vatandaşa ve vatandaşın devlete yapmak ile yükümlü olduğu bazı sorumluluklar güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Daha iyi bir devlet yapısını oluşturmayı amaçlayan proje, BT alt yapısına sahiptir. Siteye “www.turkiye.gov.tr” adresinden ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Şifresini Kimler Alabilir?

Şifreyi resmi belgede yer alan doğum tarihi bilgilerine dayanarak 15 yaşını doldurmuş ve üzerinde fotoğraf ve T.C. kimlik nosu bulunan bir belgeye sahip bireyler alabilir. Mahkeme tarafından verilen vasi belgesi dışında hiçbir koşulda başkası adına şifre verilmemektedir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ve Nasıl Değiştirilir?

E-Devlet şifresini ülkemizde PTT şube veya müdürlüklerinde, 10-15 dakika süren bir işlem sonucu alabilmektesiniz. İlk şifrenin fiyatı 2 TL iken bundan sonra alacağınız bütün şifreler 4 TL ile fiyatlandırılmaktadır. Yanınızda T.C. kimlik numaranızın ve şahsın fotoğrafının bulunduğu bir belge ile (Nüfus cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı, ehliyet…). PTT aracılığı ile verilen zarfta yer alan 5 haneli sayı ilk şifre olarak kabul edilir. Bu şifre ile sisteme girildikten sonra, şifrenin değiştirilmesi zorunludur. Aşağıda yer alan kriterlere göre yeni bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Şifre değişim durumlarında da aşağıdaki kriterler geçerlidir.

 1. Şifre en az 8 karakterden oluşmaktadır.
 2. Şifresi T.C. kimlik numarası veya doğum tarihi gibi kişisel veriler kullanılamaz.
 3. Şifre sadece sayılardan veya sadece harflerden oluşturulamaz.
 4. Şifrenizin son kullandığınız 3 şifreden farklı olması gerekmektedir.

E-devlet kapısı, kullanıcının kendi şifresini siber güvenlik açısından 3 ayda bir değiştirmesini öngörür. Kullanılan şifreden 3 ay sonra e-devlet otomatik olarak şifre değiştirme hatırlatıcısı gönderir. Kullanıcı eski şifre ile devam et seçeneğini tıklayarak mevcut şifresini kullanmaya devam edebilir.

Yurtdışında ise şifre en yakın konsolosluğa veya elçiliğe gidilerek alınabilmektedir. İşlem için gerekli olan evraklar ve işlem süresi yukarıda bahsetmiş olduğumuz yurtiçi prosedürü ile aynıdır.

E-Devlet Nedir?

Bize Hangi Kolaylıkları Sağlamaktadır?

E-devlet kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilen bütün kamu hizmetleri ile ilgili bilgilendirme hizmetleri vermektedir. Yer alan bilgiler doğru ve günceldir. İlk hizmette yapacağınız kimlik doğrulaması ile birlikte, diğer hizmetlerde kimlik doğrulaması istemeyecektir. Kişiye zamandan ve efordan tasarruf sağlamaktadır. Yapılacak işlemler için mobil bir cihaz çoğu zaman yeterli olmaktadır. Ödeme birimi sayesinde, bazı elektronik hizmetler (vergi,harç…) için gerekli olan ödeme kolayca yapılmaktadır. Kişisel veriler sistem üzerinden sadece ilgili kişilere ulaştırılmaktadır. Bunun nedeni her vatandaşa özel olan şifre, mobil imza ve kimlik doğrulama gibi yolların bulunmasıdır. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları arasında gerçekleşen bilgi paylaşımları, ödeme hizmetleri, ve entegre elektronik işlemler yine bu platform üzerinden yürütülebilir.

E-Devlet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 1. Oluşturacağınız şifrenin içerisinde harf, rakam ve sembollerin yer almasına özen gösterin. Şifrenizde telefon numarası, doğum tarihi gibi başkaları tarafından kolayca elde edilebilecek numerikler ve T.C. kimlik numarası, kredi kartı bilgileri gibi kişisel özel verileri bulundurmaktan kaçının.
 2. Şifrenizi kamu çalışanları dahil çevrenizdekilerle paylaşmayın.
 3. Mobil cihazınızda güvenliğiniz için bulunması gereken yazılımların bulunduğuna ve güncel olduğuna emin olun.
 4. Hizmetin verildiği internet adresleri  www.turkiye.gov.tr  ve www.türkiye.gov.tr’dir. Bu adresler dışında yer alan ve aynı arayüze sahip sitelerden kaçının.
 5. Bu ortamda aldığınız bütün hizmetler ve veriler güvenlik için şifreli olarak taşınmaktadır. Bunun göstergesi olarak mevcut tarayıcınızda “güvenli bağlantı” simgesi yer alır. Bu şekil, biçim bakımından kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak farklılık gösterebilir.

E-Devlet nedir?

Yeni Eklenen Hizmetler

Yeni eklenen hizmetleri ve ekleyen kuruluşu e-devlet üzerinden yeni eklenen hizmetler başlığı altında bulabilmektesiniz. Son olarak, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından aşağıda yer alan hizmetler eklenmiştir.

 1. Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama
 2. Erişimin Engellenmesi Kararına İtiraz Başvurusu
 3. Özel Hayatın Gizliliğinin İhlaline Yönelik Bireysel Başvuru

Dünya’da e-devlet Uygulamaları: e-government

Günümüzde Avrupa ülkeleri küresel olarak e-devlet gelişimine öncülük ediyorlar. Amerika ve Asya, yüksek ve orta e-devlet endeks seviyelerinde neredeyse eşit bir pozisyona sahipler ve birçok Afrika ülkesi e-devlet statüsünü iyileştirmek için mücadele etmeye devam ediyor. Dünya’da e-devlet gelişim indeksi anketinde yer alan ilk on ülke Danimarka, Avustralya, Kore Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, İsveç, Finlandiya, Singapur, Yeni Zelanda, Fransa ve Japonya olarak sıralanmıştır.

Geçtiğimiz aylarda alt üst soy belgesi edinme ve imar barışı işlemleri nedeniyle sık sık gündeme gelen E-Devlet uygulaması, vatandaşlara daha da faydalı olmaya devam edeceğe benziyor. E-Ticaret Nedir? başlıklı yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Görüşmek üzere.

Leave A Reply

Your email address will not be published.