E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Çeşitleri Nelerdir?

2 461

Gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri hayatımızın her alanında değişikliğe yol açtığı gibi, insanoğlunun iş ve ticaret hayatında da büyük kolaylıklar sağlamış bulunmaktadır. Bu yazımızda E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Çeşitleri Nelerdir? sorularını cevaplandırarak, elektronik ticaret (E-Ticaret) hakkındaki detayları size sunacağız.

E-Ticaret nedir?

E-Ticaret, elektronik ortamda bilgi ve iletişim teknolojileri araçları üzerinden yürütülen ticaret işlemleridir. Ürün, mal veya hizmetlerin tanıtımı, satışı, ödeme işleri, dağıtımı, takibi gibi tüm unsurlar bilgi ve iletişim teknolojileri üzerinden gerçekleşmektedir.

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişim, maliyet azaltma, hızlı ve kolay ticaret işlemleri yapma, daha çok müşteriye ulaşma, daha güvenli alışveriş yapma olanağı sağlamıştır. Rekabet ortamının sürekli var olduğu ticaret alanında e-ticaret dönüşümünü yapan firmalar avantajlı konuma geçmişlerdir.

E-Ticaret nedir?

E-Ticaret Çeşitleri Nelerdir?

Firmadan Firmaya (Business To Business) (B2B)

Bir işletme (şirket) ile diğer işletme arasında gerçekleşen e-ticaret çeşididir. Bir firmanın tedarikçi (ya da toptancı)  firmadan mal siparişi vermesi buna örnektir.

Firmadan Müşteriye (Business to Consumer) (B2C)

E-ticaretin en çok bilinen türüdür. Tüketicinin firmanın www sayfası üzerinden alışveriş işlemini gerçekleştirdiği yöntemdir. Son kullanıcı olan tüketici, istediği ürünü almak için firmanın web sayfasından siparişini verir ve ürünü satın alır.

Tüketicinin aldığı ürün fiziksel bir ürünse, firma gönderim işlemlerini başlatır. Bu süreç de elektronik ortamda takip edilebilir. Günümüzde birçok firma gönderimini sağladığı ürünler konusunda kullanıcıya tekrar bir bilgilendirme yapmaktadır.

Alınan ürün dijital bir ürün de olabilmektedir. (Bir grafik tasarım öğesi ya da dijital yazılım gibi) Bu durumda firma, ürünü satın alan kullanıcıya gerekli bilgilendirmeleri yapar ve dijital ürünü teslim eder.

Firmadan Kamuya (Business to Government) (B2G)

Kamu kuruluşları da birçok satın alma gerçekleştirmekte ve hizmet vermektedirler. Firmalar ile kamu kuruluşları arası alışverişi kapsayan bu e-ticaret türünde ilk örnekler ihalelere tekliflerin internet ortamında verilmesi olarak başlamıştır. Kamuya yapılacak vergi ödemeleri, gümrük işlemleri bu türe girmektedir.

Bireyden Kamuya (Government to Consumer) (G2C)

Gün geçtikçe yaygınlaşan bir tür olarak birey – kamu arasındaki e-ticaret çeşididir. Sosyal güvenlik primlerinin ödenmesi, vergi tahsilatları, farklı harçların yatırılması gibi işlemler buna örnektir.

Bu yazımızda E-Ticaret nedir? E-Ticaret çeşitleri nelerdir? sorusuna cevap vermek istedik. Alışveriş ile ilgili olarak, Apple Eğitim İndirimi Nedir? başlıklı yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

2 Comments
  1. derstarih'e yorum bekliyorum says

    E-ticaret için en karlı sektör makyaj malzemeleri mıdır sizce.

  2. adınız says

    En güzeli E-ticaret yapmak. Sanal dünya magaza gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Müşteri kitlenizi de epey artırıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.