Ekran Görüntüsü Alma Programı Nedir? – En İyi 5 Program

0 948

Ekranımızda bulunan görüntüyü bir görsel dosyası haline getirmemizi sağlayan ekran görüntüsü alma programları günümüzde yazıyla aktarılamayan bazı ifadelerin iletilmesinde sıkça kullanılıyor. İngilizce’de ‘snipping tool’ olarak ifade edilen bu programlardan en kullanışlı olanlarını bu yazımızda derledik.

Ekran Görüntüsü Alma Programı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu programların en basiti bile ekranınızda istediğiniz kısmın ekran görüntüsünü almayı başarabilecektir ancak program içerisinde kullanım kalitenizi arttıracak bazı özelliklerin bulunması kesinlikle işinize yarayabilir. Mesela uygulamanın farklı boyutlarda ekran görüntüsü almanıza olanak sağlaması ve bu görüntüler üzerinde işaretleme, kesme veya bulanıklaştırma gibi basit işlemleri yapmanıza yardımcı olması işlerinizi daha kolay görmenizi sağlayacaktır.

Ekran Görüntüsü Alma Araçları

Snagit

Snagit sadece bir ekran görüntüsü alma aracı değil. Kullanıcılarına oldukça geniş bir görsel düzenleme sahası da sunuyor. Ekranınızın hem seçtiğiniz bir kısmını hem de tamamını bu uygulama ile görsel formuna dönüştürebiliyorsunuz. Ayrıca ana ekrana girdiğinizde uygulama size girdiğiniz web sitesi üzerinden görsel yakalayabileceğiniz formatları gösteriyor, yani ihtiyacınız olan kısımdan hangi tür görselle görüntü almanın sizin için daha kullanışlı olabileceğini sunuyor.

Snagit Ekran Görüntüsü Alma
Snagit

Snipping Tool (Ekran Görüntüsü / Alıntısı Aracı)

Windows 10 işletim sisteminin varsayılan ekran görüntüsü alma aracı olan Snipping Tool kullanım açısından oldukça basit. Benzeri olan uygulamalara göre daha az işlem gerçekleştirebilse de basit arayüzü ciddi bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Snipping Tool ile sadece ekranınızın tümünün görüntüsünü alabiliyorsunuz, seçtiğiniz bir bölümü ayırmanız maalesef mümkün olmuyor. Ancak sonrasında dilediğiniz düzenlemelerle bu ekran görüntüsünü kırpabilirsiniz. Bu uygulamanın en güzel artısı ise ücretsiz ve ulaşımı kolay olması . Windows 10 işletim sistemli bir cihazınız varsa kurulum içerisinde zaten bu programın yüklenmiş olması gerekiyor.

DuckCapture

Bu programın en önemli özelliği ekranınızın istediğiniz bölümünün dilediğiniz şekilde ekran görüntüsünü almanızı sağlaması. Benzerlerinin aksine size istediğiniz şekil ve boyutlarda ekran görüntüsü alma imkanı sunuyor. Bu ekran görüntülerini düzenleme imkanı sunması ve kolay kullanımlı arayüzü ile zorlanmadan işlemlerinizi yapabileceğiniz bir uygulama. Ücret ödemeden, sadece indirerek uygulamayı kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Tek olumsuz yanı ise kullanımı kolay olan arayüzün 90’lardan kalma gibi görünmesi.

Screenpresso

Bu programın öne çıkan özelliği aynı anda birden fazla ekranda görüntü almanıza olanak sağlaması. Çoklu ekran kullananlar için diğer uygulamalara göre daha kullanışlı olabilecek bu uygulama da benzerleri gibi ekranın tamamını veya sadece istediğiniz kısmını görsele dönüştürebiliyor. Aynı zamanda video görüntüsü almanızı da sağlayan program editleme konusunda benzerlerine göre daha kısıtlı imkanlar sunuyor. Bu uygulamayı hem ücretsiz hem de ücretli olarak kullanabilirsiniz. Farkı ise ücret ödemediğinizde ekranın bir köşesinde program logosu bulunuyor.

Ekran görüntüsü alma
Screenpresso

PicPick

Bu uygulamanın öne çıkan özelliği ekranınızın görüntüsünü aldıktan sonra oldukça geniş bir düzenleme sahası sunması. Görsel üzerine yazı yazma, şekil ekleme, bulanıklaştırma, yeniden boyutlandırma ve çizim gibi adeta görsel düzenleme uygulamalarıyla yarışan özellikleri en çok öne çıkan kısımlar. Üstelik kişisel amaçla kullandığınız zaman ücret ödemeden tüm fonksiyonlarından faydalanabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.