Etkili Sunum Teknikleri Nelerdir? Etkili Sunum Hazırlama Yöntemleri Nelerdir?

1

Etkili Sunum Teknikleri Nelerdir? başlıklı bu yazımızda, iş veya öğrencilik hayatınızda yapacağınız sunumlarda size yardımcı olmayı hedefledik. Etkili Sunum Teknikleri takip ederek daha başarılı bir sunum yapabilirsiniz. Etkili Sunum Teknikleri ve Etkili Sunum Hazırlama Yöntemleri için yazımızı okumaya devam ediniz.

Etkili Sunum Teknikleri

etkili sunum teknikleri
1.İzleyicilerin Kendinize ve Sunumunuza Bağlı Olmalarını Sağlayın

Etkili bir sunum yapmak hem izleyici hem de ana konuyla alakalı çalışmak demektir. İletişim kurduğunuz kişilerle nasıl ilişki kuracağınızı bilmek, onlara ulaşmak açısından önemlidir. Bir iş konferansı genellikle profesyonel dili gerektirir, bazı durumlarda rahat bir stil daha uygundur.

İzleyicinin bakış açısını ve bir konuşma planlarken ortak noktalarının ne olduğunu düşünün. Duygulara hitap etmek, başkalarını ikna etmek ve onlara ilham vermek için harika bir yoldur. Başka bir kişi veya durum hakkında dokunaklı bir hikaye anlatarak konuyu daha kişisel hale getirebilirsiniz.

2.Organize ve Odaklanmış Kalın

Düzenli olmak, etkili sunumların bir diğer önemli parçasıdır. Ana noktaların açık bir şekilde yazılmış olduğu not kartları kullanmak, ne demek istediğinizi ve hangi sırayla diyeceğinizi hatırlamanın iyi bir yoludur. Önceden bunları kullanma alıştırması yapın ve izleyicilerin önünde dolaşmamalarını sağladığınıza emin olun. Tüm konuşmaları yazmak yerine ana fikirleri ve fikirleri içermelidirler. İzleyiciyle kurulan göz teması çok önemli olduğundan kartlarda yazan yazıları kelimesi kelimesine okumamaya çalışın.

Sunum sırasında vaktinde kullanılacak olan herhangi bir ekipman veya projektör hakkında sunum öncesinde bilgi edinin. Özellikle teknik zorluklardan endişe ediyorsanız, yerinde kalmak ve her şeyin düzgün çalışmasını sağlamak için profesyonel bir AV teknisyeni almayı düşünebilirsiniz.

3.Görsellerden ve Yaratıcı Sunumlardan Yararlanın

Görsel yardımlar konuşmaya başka bir boyut ekleyebilir ve herhangi bir konu için kullanılabilir. Resimler, PowerPoint sunumları ve diğer sunum türleri, izleyicinin ilgisini çekmenin iyi bir yoludur. Anlamayı sağlamada önemli bir nokta olabilir ve konuyu daha somut hale getirebilirler. Seçilen görsel yardımların sunumun konusuna uygun olduğundan emin olun.

Soru-Cevap oturumu olan veya izleyici katılımının gerekli olduğu sunumlar için, katılımın arttırılması için harika bir araç Catchbox‘tır. Ses yalıtımı sağlanmış, atılabilir mikrofon; oturum boyunca daha fazla dikkat çekmenizi sağlayacak.

Catchbox

4.Argümanınızı Destekleyin

İzleyenleri ikna etmek ya da kendi bakış açınızı dinlemelerini sağlamak için, argümanınızı desteklemek çok önemlidir. İnsanlar, fazla miktarda somut veri olmadan çok fazla lafı duyduklarında derhal söylenebilirler. İnanılır olmanın etkili bir yolu istatistik kullanmak ve nereden geldiklerini söylemektir.

Seyirciler genellikle saygın bir kaynaktan gelen konuşmalarda sayılara ve diğer sağlam bilgilere cevap verir. En güvenilir kaynaklar genellikle devlet kurumları, üniversiteler ve konuyla ilgili diğer iyi kurulmuş organizasyonlar olarak kabul edilir.

5.Mantıksal bir yapıya sadık kalın

Bir argümanı desteklemenin bir kısmı, mantıksal bir yapıya sahip bir konuşma yapmaktır. İnsanların, konuların mantıklı bir sırada ele alınması durumunda ikna edilme olasılıkları daha yüksektir. Etrafta çok fazla zıplamak veya hareket etmek karışıklık yaratır ve izleyiciyinin duymamazlıktan gelmesini daha muhtemel kılar -bu noktada sunumunuz sırasında beden dilinizin ve hareketlerinizin aşırıya kaçmaması gerektiğini unutmayın-. Net noktalar içeren bir başlangıç, gelişme ve son ile yolda kalabilmek, konuşmacının sesini daha güvenilir kılar.

Hemen hemen her lisede öğretilen beş paragraflı kompozisyon yapısını düşünün: Bir girişle başlayın, sonra sunumu destekleyici argümanlarla ana noktalara bölün ve bir sonuç ile bitirin. Bu ipuçlarını aklınızda tutarsanız, ilgi çekici, konuyla ilgili ve iyi düzenlenmiş harika bir sunum yapmak için yolda olacaksınız.

Sunum Sırasında Yapılması Sakıncalı Davranışlar

etkili sunum teknikleri

Son sunumunu tekrar düşün. İnsanlar söylediklerinizle ilgileniyorlar mıydı? Kendinizi harika bir konuşmacı olarak düşünebilirsiniz, ancak izleyicilerinizi rahatsız etmek çok da zor değil. Son zamanlarda, AMA (American Marketing Association) hangi sunum alışkanlıklarının en sinir bozucu olduğunu görmek için bir anket düzenledi. 360 yanıtın ardından nihai sonuçlar sıralandı. Bir sunumdaki en sıkıcıdan en sinir bozucuya kadar sinir bozucu alışkanlıkların listesi:

 1. Sunumu direkt okumak (% 37)
 2. Konuyla ilgili yeteri kadar bilgi sahibi olmamak (% 22)
 3. Çok fazla “umm” ve “şey” kullanmak (% 16)
 4. Sunumun gereğinden fazla zaman alması (% 8)
 5. Sıkıcı / monoton bir sesle konuşmak (7%)
 6. Çok hızlı konuşmak veya yeterince yüksek sesle konuşmamak (% 6)
 7. Kötü slaytlar (% 2)
 8. Görsel eksikliği (% 1)
 9. Göz teması kurmamak (% 1)

Bunların hepsi kaçınılması gereken problemler olsa da, ilk üçteki maddelerin izleyiciyi en çok rahatsız eden maddeler olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden özellikle %15’in üzerindeki maddeler, sunumunuzda asla olmaması gereken maddeler olarak değerlendirebiliriz.

Etkili Sunum Teknikleri bahsederek sizin sunum hazırlama sürecinizde yardımcı olmak istedik. Bir sunu programı olan powerpoint ile ilgili alıştırmaya ihtiyacınız varsa eğer, Powerpoint Uygulama Örnekleri başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Görüşmek üzere..

1 Comment
 1. Ahmet says

  Universite sunumlarinda bize arti puan kazandiracak bilgiler var. Ellerinize saglik.

Leave A Reply