Google Arama İpuçları Nelerdir?

0

Google, uzun zamandan beri internette ilk adımı attığımız basamak konumunda bulunuyor. İnternet aramalarınızın istediğiniz gibi ve hızlı sonuçlanması için Google arama ipuçları paylaşacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazımızdaki ipuçları ile arama alışkanlıklarınızı geliştirerek ve değiştirerek daha detaylı ve iyi sonuçlara artık ulaşabileceksiniz.

Google Çift Tırnak ile Arama Nedir?

Çift tırnak ile aramada, çift tırnak içindeki ifade hiçbir şekilde bölünmeden ve birbirinden ayrılmadan, bütün halinde gibi aranır. Eğer aradığınız ifade bir tamlama ise bu yöntemi kullanabilirsiniz. Ayrıca bazen yeni bir şarkı duyarız ve kimin söylediğini bilmek isteriz. Böyle bir durumda şarkıda geçen bir ifadeyi çift tırnak içinde aratabilir, şarkı adına daha hızlı ulaşabilirsiniz. Biz, yemek araması ile devam edelim.

Örnek arama:

“etli ekmek”

Bu aramada Google, bir süre sonra etli ve ekmek ifadelerini birbirinden ayırarak, sayfanın içinde farklı yerlerde oldukları sonuçları da gösterir.

Etli patates yemeği ve biraz ekmek ile öğle yemeğimizi yedikten sonra yolumuza kaldığımız yerden devam ettik.

Eğer “etli ekmek” şeklinde çift tırnak içinde arasaydık, yukarıdaki sayfa sonuç sayfalarında gözükmeyecekti. Çünkü “etli ekmek” birleşik bir şekilde bir cümle içinde geçmemektedir.

Çift tırnak ile ararken dikkat etmemiz gereken şey, herhangi bir yazım yanlışı yapmamaktır. Çünkü tırnak içindeki ifade bir bütün olarak aranır. Örneğin “etli ekmk” bizi doğru sonuca götürmez. Çünkü unutulan bir e harfi vardır.

Google Dosya Türü ile Arama Nasıl Yapılır?

Bazı aramalarda dosya türü ile arama yapmak çok daha faydalı olacaktır. Örneğin, bir sunu hazırlamak için vaktiniz yok. Hemen dosya türü ile arama yapabilir, internette yer alan bir sunuyu bilgisayarınıza indirebilir ve onu düzenleyerek işinizi tamamlayabilirsiniz. Bunun için arama ifadesinde filetype: ifadesini kullanmalısınız. Örneğin filetype:ppt sadece ppt uzantılı dosyalar içinde arama gerçekleştirir.

Google dosya türü araması yapabileceğimiz dosya türleri ve uzantıları şu şekildedir:

Adobe Acrobat PDF Dosyası: pdf
Microsoft Powerpoint Sunusu: ppt ve pptx
Microsoft Word Belgesi: doc ve docx
Microsoft Excel Belgesi: xls ve xlsx

Örnek aramalar:

filetype:pdf ales çıkmış sorular
filetype:ppt 10 Kasım Atatürk
filetype:doc Bilişim Nedir?
filetype:doc sindirim sistemi
filetype:xls bileşik faiz hesaplama

Sadece bir site veya alan adında arama yapmak

Bu tür bir arama ile aradığınız sonuçları alan adı bazında kısıtlayabilirsiniz. Ne mutlu ki, bu arama yönteminde sadece belli bir sitede değil sadece belli bir alan adı uzantısında da arama yapabiliyorsunuz. Örneğin site:edu.tr ifadesi ile sadece üniversitelere ait web sitelerinde arama yapabilmeniz mümkün.

Örnek arama:

site:edu.tr filetype:pdf Türk dili

Yukarıdaki arama sadece üniversitelere ait web sitelerinde pdf uzantılı olan  ve içinde Türk Dili ifadesi geçen dosya araması yapmaktadır. Oldukça faydalı değil mi?

Gelişmiş Arama: Hepsi Tek Sayfada

Eğer tüm bu aramalarda kullandığımız ifadeleri elinizle yazmak yerine tek bir sayfadan gerçekleştirmek isterseniz, Google Gelişmiş Arama sayfasını kullanabilirsiniz.

Google Gelişmiş Arama Sayfası

google arama ipuçları

Google Arama ipuçları Görseller için de var

Google arama ipuçları görsel aramaları için de mevcut. Normalde görsel aramasında çok dikkat etmediğimiz bir detay, Araçlar çubuğudur. Bu çubuğu açtığınızda görsel boyutu, dosya türü, kullanım hakları, renk gibi bir çok farklı seçeneği seçerek aramalarınızı filtreleyebilirsiniz. Resimdeki gibi arama yaparak animasyonlu kelebek resimlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

google arama ipuçları

İnternette aradığımızı bulabilmek ya da herkesin bulduğundan daha iyi bir sonuca ulaşabilmek, biraz da arama alışkanlıklarımızı geliştirmemize bağlı. Bu paylaştığımız Google arama ipuçları umarız sizi daha iyi sonuçlara götürecektir. Google ile ilgili olarak yazdığımız diğer bir yazı olan Kimsenin Bilmediği En iyi 5 Google Uygulaması başlıklı yazımıza da bir göz atmayı unutmayın.

Görüşmek Üzere…

Leave A Reply