Grafik Tasarım Nedir? Grafik Tasarımcı Ne Yapar?

3 593

Satın aldığınız ürünleri görselleştirmenize yardımcı olacak resimlerin olmadığı bir dünya hayal edebiliyor musunuz? İyi bir şirket, izleyicisinin dikkatini çekmeye yardımcı olmak için resim ve metin kullanır. Grafik tasarım, bir izleyici ile iletişim kurmak için görsel görüntülerin ve metnin bir birleşimidir. Başka bir deyişle, grafik tasarım, bir markayı rakiplerinden ayıran görseller, bilgiler veya metinler sunarak görsel bir açıklama kullanarak iletişim kurar. Ambalaj, broşürler ve web siteleri gibi materyallerde grafik tasarım kullanılmaktadır. Grafik tasarım nedir? başlıklı bu yazımızda, bu konuyu ayrıntıları ile anlatmaya çalışacağız.

Grafik Tasarım Nasıl İşler?

Grafik Tasarım nedir?

Grafik Tasarım Nedir ve nasıl üretilir? Günümüzde grafik tasarım genellikle grafik tasarım yazılımı kullanılarak üretilmektedir. Bazı grafik tasarım yazılımı örnekleri arasında Photoshop, Adobe Creative Cloud ve Serif bulunmaktadır. Logolar, web siteleri, reklam panoları, dergiler ve gazeteler dahil, etrafımızdaki grafik tasarım örnekleri vardır. Grafik tasarım, perakendede büyük bir rol oynamaktadır, çünkü müşterilere, marka mesajının ne olduğu ve ürünün nasıl göründüğü hakkında fikir vermesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda firmalara ürünlerini mağazalarda ön plana çıkarmaları için bir yol sunar. Bu nedenlerden dolayı ve tasarımların başkasının telif hakkını ihlal etmediğinden emin olmak için, grafik tasarımcıları yaratıcı ve özgün olmaya çalışmalıdır.

Grafik Tasarımcı Ne Yapar? Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

Bir grafik tasarımcı, fotoğraflar ve sanat yoluyla bilgi iletmek için görsel kavramlar oluşturur. Bir grafik tasarımcı, sektöre bağlı olarak posterler, otobüs kılıfları, reklam panoları, ambalajlar, logolar ve pazarlama materyalleri yaratır; grafik tasarımcıları dergilerde, reklam ve pazarlama ajanslarında ve daha pek çoğunda çalışır. Fotoğrafları ve yazı tiplerini seçmek ve reklamlar, yıllık raporlar, broşürler, dergiler ve diğer projeler için düzenler geliştirmek de işlerinin bir parçasıdır.

Grafik Tasarımcı Olmak İçin Hangi Beceriler Gereklidir?

Çok fazla düşünmeden kolayca anlaşılan göz alıcı görseller tasarlama becerisi çok önemli, Tipografi, renk teorisi ve Web tasarımı ile ilgili deneyimlerin de faydalı olacağını belirtmemiz gerekir. Esneklik de önemlidir. Müşterinin vizyonu sizinkine uymuyorsa, gerekli ayarlamaları yapmanız gerekir. Ve özellikle Photoshop, Illustrator ve InDesign olmak üzere tasarım yazılımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Grafik Tasarım Aşamaları Nelerdir?

Günümüzde, grafik tasarım sanatsal yeteneklerin uygulanması için inanılmaz geniş bir alandır. Özellikle, şunları içermektedir:

 • Editoryal tasarım
 • örnekleme
 • kimlik (logo ve marka) tasarımı
 • simgeler ve semboller
 • matbaacılık
 • arayüz grafikleri ve elemanları
 • reklamları yazdır
 • afiş ve reklam panoları gibi büyük baskı öğeleri
 • işaretler
 • paketleme vb

Grafik Tasarım Nedir?

Böylece, bu alandaki modern tasarımcıların yeteneklerini uygulamak için birden fazla seçeneğe sahip oldukları kolayca görülebilir. Belirtilen tüm yönlerde, grafik tasarımın temel amacı, sanat araçları ve teknikleri yoluyla belirli bir amaca veya hatta bir gruba hizmet etmektir.

Dijital yaşamla dolu modern yaşamdaki grafik tasarım giderek daha teknolojik hale geliyor. Ünlü İtalyan tasarımcı Massimo Vignelli, “Bir tasarımcının hayatı bir mücadele hayatıdır. Çirkinliğe karşı savaş. Tıpkı doktorun hastalığa karşı savaşması gibi. Bizim için görsel hastalık, etrafta sahip olduğumuz şeydir ve yapmaya çalıştığımız şey onu bir şekilde tasarımla iyileştirmektir”. Bu sözleri hatırlamak, modern grafik tasarımın amaçlarının daha ileriye itildiğini söylemek zorundayız. Sadece fiziksel veya dijital nesneyi güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcılarının hem estetik zevk hem de problem çözme faydaları elde etmelerinde yol gösterici olmalarına yardımcı olur.

Tasarımda Temayı Belirlemek

Çok çeşitli grafik tasarım teknikleri ve çeşitli yaklaşımlar, sunulan ürünün temasını görsel öğelerle belirlemeye yönelik sağlam bir temel oluşturur. Kopya, sadece mesajı aktarabildiği gibi aynı zamanda iletişimin tonunu ve sesini de ayarlayabildiği gibi, arka plan, tipografi, kompozisyon, renk paleti, şekiller ve boyutlar da dahil olmak üzere görsel unsurlar, stilistik yaklaşımlar kullanıcıyı hemen özellikleri hakkında bilgilendirebilir ve uygulamanın veya web sitesinin pazar segmenti ve ayrıca hedef kitlenin duygularına hitap eder. Görsel algı, karar vermede inanılmaz bir rol oynar, özellikle sadece birkaç kısa dakika ve hatta bazen saniyeler bile kullanıcının ilgisini çekmek için hayati önem taşıyan ilk etkileşimin olduğu durumlardır. Bu eğlence ayrıca grafikler belirli eğilimleri veya olayları vurguladığında da çalışır.

Güzelleştirme

Grafik Tasarım Nedir?

Güzelleştirme, reklamdan kitap kılıflarına ve çizgi filmlere, her türlü kullanıcı arayüzüne, ambalajdan, fotoğraflardan ve diğer şeylerden kullanıcı arayüzlerine kadar, görsel içeriklerle etkileşime giren tüm kullanıcı alanlarında kapsamlı bir fark yaratan grafik tasarım öğelerinin yaygın olarak kullanılan bir fonksiyonudur. Her ne kadar içerik ve işlevler bir ürünün problemini çözerken en önemli faktörler olsa da, günümüzde eski klasik eğilim değişmedi. Çekici ve şık görünüm, özellikle modern yoğun rekabet koşullarında, kullanıcının ürünü denemeyi düşünmesini sağlamak için geleneksel olmak ve hitap etmek çok önemlidir.

Görebildiğimiz gibi, grafik tasarım yoluyla ulaşılabilecek birden fazla hedefin yanı sıra ayarlanabilecek çok sayıda amaç vardır. Yaklaşımların çeşitliliği özgün ve benzersiz tasarım çözümleri yaratmayı sağlar ve kullanıcı araştırması, analiz ve düşünceli testler desteğiyle grafik tasarım öğeleri kullanılabilirliği etkin bir şekilde artırabilir, markalamayı güçlendirebilir ve olumlu kullanıcı deneyimi sağlayabilir. Sanat ve işlevselliğin, problem çözme ve insanları mutlu etme uğruna birleştiği ve kaynaştığı nokta budur.

Grafik tasarım nedir? sorusuna cevap aradığımız bu yazımız umarız size faydalı olmuştur. Görsellerimiz 99designs.com adresindeki portfolyolardan alınmıştır. Etkili Sunum Teknikleri Nelerdir? Başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Görüşmek üzere..

3 Comments
 1. wigici says

  Harika

 2. sare says

  İlgilendiğim alanla ilgili sorularıma yanıt bulabildiğim bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık

 3. adım says

  Grafik Tasarım Nedir? sorusuna kısa, net ve anlaşılır bir yazı olmuş

Leave A Reply

Your email address will not be published.