HTML Nedir? – Bir İşaretleme Dili HTML

0 651

Hyper Text Markup Language veya daha bilinen adıyla HTML nedir, ne için kullanılır? İşte bu yazımızda az önceki soruların cevaplarını ve daha fazlası sizin için derledik. 

HTML Nedir?
HTML Nedir?

Kısaca…

HTML en basit tabirle bir metin işaretleme dilidir, yani tam olarak programlama dili sayılmaz. Programlama dili ile işaretleme dili arasındaki en temel fark sorgulama ve döngü yapılarıdır. Javascript, Python gibi programlama dillerinde biraz daha karışık olan bu yapıları kullanabilirken HTML’de bu bahsettiğimiz işlemler yapılamaz. Ancak HTML’in de kendine has farklı özellikleri olduğunu söyleyebiliriz. 

HTML ile Ne Yapılır?

HTML bir işaretleme dili dedik, ancak metinleri işaretleyerek ne yapıyoruz? Bu dille yazdığınız metinler görsel, yazı, ve video gibi içeriklerin web sayfalarında konumlandırılmasını ve internet tarayıcılarında bu içeriklerin görüntülenebilmesini sağlayabiliyorsunuz. Her ne kadar web sitelerinin arka planlarında daha karmaşık dillerle yazılmış kodlar olabilse de internette bulunan tüm sitelerin temeli HTML diline dayanıyor. Yani sadece bu dili kullanarak bir internet sitesi oluşturmanız mümkün. 

HTML ile Nasıl İnternet Sitesi Kodlanır?

Konuştuğumuz dillerin kendilerine has yapıları olduğu gibi dijital dillerin de birbirlerinden farklı kalıpları var. Bazı programlama dilleri cihazınıza çeşitli uygulamalar yüklemenizi gerektirebiliyor. Oysa HTML Word, Not Defteri gibi metin yazmanızı sağlayan uygulamalar kullanılarak rahatlıkla oluşturulabilir. Eğer işinizi biraz daha kolaylaştırmak istiyorsanız Notepad++ ve Sublime Text gibi uygulamaları da kullanabilirsiniz.

HTML dilini öğrenmek için internette pek çok platform bulunuyor. Video anlatımlardan kitap içeriklerine kadar oldukça geniş bir öğrenme materyali yelpazesine ulaşmanız çok kolay. Size en anlaşılır gelen içerikten yararlanabileceğiniz gibi HTML dahil olmak üzere pek çok kodlama dilinin geliştiriciliğini yapan W3C’nin internet sitesinden de faydalanabilirsiniz.

Bu Dili Öğrenmeli Miyim?

Değişen ve modernleşen dünya şartlarında dijital dünyanın önemi giderek artıyor. Eskiden insanların manuel olarak yaptıkları pek çok şey artık bilgisayarların kontrolünde yapılıyor. Haliyle bilgisayarların dili olan kodlama dillerini bilmek insanlara pek çok alanda avantaj sağlayabilir. Bu dijital dillerin içerisinden HTML daha çok internet sitesi tasarımında kullanıldığı için böyle bir amacınız varsa öğrenmeniz daha doğru olacaktır. Ancak teknolojinin farklı alanlarında çalışmalar yapmak istiyorsanız daha çok işinize yarayabilecek bir kodlama dili bulunuyor olabilir. Bu konuda önceden araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

W3C Konsorsiyumu

İnigilizce ismi ve açılımı Worl Wide Web Consortium olan W3C dilimize World Wide Web Konsorsiyumu veya Web Tasarım Standartları Birliği olarak çevrilebilir. Bu kuruluş kodlama dillerinin oluşturulması ve geliştirilmesinden sorumlu uluslararası bir kuruluş. Aynı zamanda bu kodlama dilleri konusunda eğitim çalışmaları da yürütmekte. Eğer yeni bir kodlama dili öğrenmek istiyorsanız çalışmalarınıza W3C’nin eğitim platformundan başlayabilirsiniz.

W3C - HTML Nedir?
W3C Logosu
Leave A Reply

Your email address will not be published.