Kod Haftası 2018 Katılımınızı Bekliyor

4 1.108

Bilişim teknolojileri ve eğitim alanında sevindirici bir gelişme olarak son yıllarda ülkemizde ve dünya genelinde her yaştan öğrencinin kodlama öğrenebilmesi adına altın bir çağ yaşanıyor. Google, Microsoft, Apple gibi devler, birçok resmi/özel kurum ve gönüllü kuruluşlar bu alanda birçok proje yürütüyor ve etkinliklere imza atıyor. EU Code Week (Avrupa Kod Haftası) organizasyonu ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın da üyesi olduğu Avrupa Okul Ağı (European Schoolnet) kuruluşu tarafından yürütülmektedir. Bu yıl 6 -21 Ekim 2018 tarihlerinde tüm Avrupa çapında 50 kadar ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek ve ülkemiz de Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ile bu kod haftası etkinliğindeki yerini alacak.

–KOD HAFTASI İÇİN ÖRNEK PROJE:ALKIŞLA YANAN LAMBA NASIL YAPILIR?–

Neden Kodlama?

bilgisayar kodu

Bilgisayarlar veya genelleyecek olursak tüm bilgi ve iletişim teknolojileri araçları (tabletler, telefonlar, akıllı televizyonlar vb.) programcılar tarafından kodlanarak geliştirilmişlerdir. Bu araçların gelişimi bir iki yılda değil, onlarca yıllık çalışmanın sonunda olmuştur. Hatta bilgisayarın gelişimindeki atası olan icatlara bakarsak, ilk olarak M.Ö. 2000’de Çin’de ve M.Ö. 700’de Sümerlerde abaküsü görürüz. Çünkü abaküs, insan yerine işlem yapan ilk alettir. Kısacası kodlama (bir cihazı programlama) binlerce yıllık insan tarihinde sürekli varolmuştur. Günümüzde gelişen teknoloji ise insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar hızlı bir gelişime imkan vermektedir. Biz de kodlama öğrenerek çevremizde hızla değişmekte olan dünyayı daha iyi anlayabilir, bilgisayarlara komutlar verebilir, isteğimiz doğrultusunda programlayabilir, nasıl çalıştıklarını öğrenebilir ve en önemlisi yeni fikirler için ufkumuzu genişletebiliriz.

Kodlama Haftası’na Kimler Katılacak?

Kod haftası Kodlama yapan çocuklar

Erken yaşlardan itibaren çocukların kodlama (bilgisayar programlama) yetenek ve becerilerini geliştirme aynı zamanda farkındalık yaratma amacındaki bu organizasyon tüm Avrupa çapında gerçekleşecek. Ülkemizden katılmak isteyen öğretmenler/okullar bu tarihler arasında düzenleyecekleri etkinlikler ile organizasyona dahil olacaklar. Kod haftasına katılan okullar öğrencilerine duyurularını zaten yapacaklardır fakat tüm Avrupa çapında ya da ülkemizde oluşturulan etkinliklere göz atmak için http://codeweek.eu/events adresini ziyaret edebilirsiniz.

Öğretmenler/Okullar Kod Haftası’na Nasıl Katılabilir?

Öğretmenler öncelikle etkinliklerini planlamalılar. Etkinliklerinin içeriğini, kullanacakları araçları ve tarih/saati gibi tüm detayları planladıktan sonra http://codeweek.eu/events adresinden etkinliklerini sisteme dahil etmeliler. Etkinliğe katılım sağlamak isteyen öğretmenlere MEB tarafından hazırlanmış http://codeweekturkiye.eba.gov.tr/ adresini mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye ederiz. Ayrıca yine aynı site içerisinde bulunan bu sayfadan etkinlik düzenleme ile ilgili ayrıntıları okumadan geçmeyin.

Öğretmenler Hangi Kod Etkinliğini Seçebilir?

Code.org, Blockly  gibi araçlar okul öncesi veya her sınıf düzeyinde başlangıç aşaması için uygun olacağı gibi Arduino, Makey Makey gibi donanımlar da etkinliklerinize renk katabilir. Daha önceden Makey Makey hakkında bir tanıtım yazısı yazmıştık. Makey Makey nedir? veya Alkışla Yanan Lamba Nasıl Yapılır? başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca EU Code Week sayfası içerisindeki şu kaynaktan da farklı ders planları erişime açılmış bulunmaktadır.

–KOD HAFTASI İÇİN ÖRNEK PROJE:ALKIŞLA YANAN LAMBA NASIL YAPILIR?–

Kod haftası

Kod Haftası Hakkında Faydalı Bağlantılar

Türkiye Facebook Sayfası
Türkiye Sayfası
Codeweek EU

4 Comments
 1. kod meraklısı says

  hocam çok güzel kod haftası tanıtımı olmuş. her sene düzenleniyor mu bu kod haftası?

  1. admin says

   Evet her sene düzenleniyor. Düşünceleriniz için teşekkür ederiz.

 2. Neşe says

  Kendim etkinlik düzenledim okul arkadaslariminda etkinliğe dahil olmasını istiyorum. Kodu da paylaştım ama olmadı yardımcı olur msnz ?

 3. Kerim says

  tema iyi ama şu siteyi güncelleyin artık

Leave A Reply

Your email address will not be published.