Linux İşletim Sistemi Nedir?

0 591

Linux İşletim Sistemi 1990’ların ortalarında Linus Torvalds adında bir öğrenciye Minix (Minix 1987’de ilk piyasaya sürülen POSIX uyumlu, UNIX benzeri bir işletim sistemidir.) işletim sistemini okuyabilen bir disk sürücüsü oluşturma ödevi verildiğinde ortaya çıktı. Bu proje Linux çekirdekçiğinin ortaya çıkmasıyla sonuçlandı. Bir işletim sisteminin çekirdeği, işletim sisteminin tüm yönleri için temel hizmetler sağlayan temel bir çekirdektir. Linux söz konusu olduğunda çekirdek, aynı zamanda dünyanın en büyük açık kaynaklı projesi olan UNIX benzeri bir monolitik sistemdir. En temel ifadeyle, “Linux, Microsoft Windows ve macOS’a ücretsiz bir alternatif” diyebiliriz.

Linux İşletim Sistemi Penguen

Linux İşletim Sistemi ve Kullanılabilirlik

İşlerini Linux ile yapma konusunda endişeli olanlar için, ortalama bir kullanıcının bir bilgisayarla nasıl çalıştığını ve Linux’un bu ihtiyaçları nasıl karşılayabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Ortalama bir kullanıcı için, bilgisayar; sosyal medyada etkileşime girmek, müzik dinlemek, video izlemek ve çeşitli yollarla iletişim için kullanılır.

Eskiden bu ihtiyaçların her biri farklı bir platformdan yapılırken, günümüzde hepsi tek bir aletten yapılabilmektedir. Bu işlemlerden bir çoğu günümüzde yaygın olarak kullanılan Google, Firefox, Yandex, Opera gibi tarayıcılardan yapılmaktadır. İş böyle olunca insanlar asıl temeldeki sistemi pek de önemsememeye başladılar. Ancak bu durumda akılda tutulması gereken şey aslında işlerinizi giderirken karşılaştığınız sıkıntıları gidericek bir işletim sistemi seçmeniz gerektiğidir. İşte bu durumda Linux işletim sistemi kendisini gösterir. Kullanıcılar bu sisteminin dağıtımını istedikleri gibi yapabilirler.

Linux İşletim Sistemi özelleştirmenizi ve paylaşmanızı sağlar

Yazılım türleri, özel ve açık kaynak olmak üzere ikiye ayrılır. Özel yazılımla, uygulamayı (veya işletim sistemini) oluşturmak için kullanılan kod genel kullanım veya görüntüleme amacıyla kullanılamaz. Açık kaynakta ise, kod size özgürce bir yazılım yapma imkanı verir. Ortalama bir kullanıcı işletim sistemlerinde değişiklik yapma seçeneğiyle ilgilenmese de, Linux’un bu işlevselliği neden bu işletim sisteminin size bir maliyet getirmediğini açıklamaya yardımcı olur. Linux, açık kaynaklı bir platformdur; bu, kodun indirmesi, değiştirmesi ve hatta yeniden dağıtması için herkesin kullanabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, bir Linux dağıtımı oluşturan çeşitli öğelerin kaynak kodunu indirebilir, değiştirebilir ve kendi dağıtımınızı yaratabilirsiniz.

Ve bu dağıtıma gelince, bu çok sık yeni kullanıcılar ile bir karışıklık noktasıdır. Yukarıda da belirtildiği gibi, Linux gerçekten işletim sisteminin çekirdeğidir. Gerçekten kullanmak ve işlevsel hale getirmek için eklenmesi gereken katmanlar vardır. Bu katmanlar aygıt sürücüleri, komutlar, araçlar, uygulamalar gibi sınıflandırılabilir. Geliştiriciler bazen farklı bir işlevsellik elde etmek için bu katmanlara uyarlar veya bir sistemi diğeriyle değiştirirler4. Sonunda, geliştiricilere dağıtım sağlayan benzersiz bir Linux sürümü oluşturur. En iyi Linux sürümlerinden biri ve çok sık kullanılanı Ubuntu Linux’tur.

Linux İşletim Sistemi: Ubuntu Sürümü Hakkında

Ubuntu sürümü size Spotify, Skype, VLC, Atom gibi binlerce uygulamayı tek tıkla indirmenizi sağlar. Ofis yazılımı konusunda ise Microsoft Office programlarının tümüyle uyumludur. Ayriyeten Google Dökümanları masaüstünüzde de kolayca kullanmanızı sağlar. Kısacası Ubuntu sürümü sizlere şirketinizi, okul hayatınızı veya evinizi yönetmeniz için ihtiyacınız olan her şeyle birlikte gelir. Ayrıca Ubuntu Yazılım Merkezi’nde binlerce oyun ve uygulama mevcuttur.

Ubuntu sürümü aşağıdaki gibi bilgisayar dışında 5 farklı ortamda da kullanıma açıktır;

  1. Açık bir Cloud’da Ubuntu Sürümü

Genel bulutlarda en popüler işletim sistemi Ubuntu’dur, çünkü çekirdeği ve sistemi altyapılar için optimize etmek, güvenlik güncellemelerini hızlandırmak ve varsayılan olarak kullanıcılar için ağ veya depolama maliyetlerini en aza indirmek için büyük Cloud operatörleriyle birlikte çalışmaktadırlar.

  1. Ubuntu Sunucusu ile Ölçeklendirme

Ubuntu Sunucusu, kamu veya özel verilerinize ekonomik ve teknik ölçeklenebilirlik sunar. Bir OpenStack bulutunu, bir Hadoop kümesini veya 50.000 ağı dağıtmak istiyorsanız, Ubuntu Sunucusu mevcut en iyi değer ölçeklendirme performansını sunar.

  1. Kapsayıcılar için Ubuntu sürümü

Docker’dan Kubernet’lere kadar uzmanlar kapsayıcı operasyonları için Ubuntu’yu seçiyorlar. Kalite, güvenlik ve performans en temelde çekirdeğe bağlıdır ve Ubuntu kullanıcının, her zaman en yeni güvenlik özelliklerine sahip en yeni çekirdeğe sahip olmasını sağlar. Bu yüzden dünyanın en büyük bulut operatörleri ve dünyanın en gelişmiş BT operasyonları kapsayıcılar için Ubuntu’yu seçiyorlar.

  1. Nesnelerin İnterneti için Ubuntu

Ev kontrolünden, dronlara, robotlara ve endüstriyel sistemlere kadar, Ubuntu Core sağlam güvenlik, uygulama mağazaları ve güvenilir güncellemeler sağlar. Ubuntu gelişmeyi kolaylaştırır ve ek paketler, Ubuntu Core’u geniş çapta dağıtılmış cihazlar için güvenli ve güvenilir kılar.

Bu yazımızda Linux İşletim Sistemi hakkında size bilgiler sunmayı amaçladık. Popüler sürümlerinden biri olmaya devam eden Ubuntu hakkında da bilgiler sunmaya çalıştık. Daha temel bilgiler için  Yazılım Nedir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Görüşmek üzere..

Leave A Reply

Your email address will not be published.