macOS Mojave nedir? macOS Mojave Hangi Yeniliklere Sahiptir?

1 362

Apple’ın 25 Ekim 2018 tarihinde Mac bilgisayarlarındaki işletim sistemi olan macOS için Mojave (10.14) sürümünü yayınladı. macOS Mojave, bir önceki sürüm olan High Sierra kadar heyecan verici özelliklere sahip.

Mojave Neresidir?

Apple her macOS sürümünde farklı bir isim ve tema kullanıyor. Bu sefer Mojave Çölü kullanılmış. Mojave Çölü, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan bir çöldür. Mac bilgisayarınızı bu sürüme güncelleştirdiğiniz zaman Mojave Çölü’ne ait 9 adet yeni duvar kağıdını da kullanabileceksiniz.

macOS Mojave ile Gelen Özellikler Nelerdir?

1- Karanlık Modu

macOS Mojave karanlık mod

Adobe’un Creative Suite ailesinde (Photoshop gibi) uzun zamandır kullandığı Karanlık Modu tasarımcılar tarafından oldukça beğeniliyordu. Bu özellik artık macOS’ta da var. macOS zaten Night Shift özelliği ile akşam saatlerinde gözü yormayan renk tonlarına geçebiliyordu. macOS Mojave ile kullanıcılar artık Karanlık Modu ile artık tamamen karartılmış bir renk düzenine geçebilir ve ilgilendiğiniz içeriği odak noktanıza alabilirsiniz.

2- Masaüstü İçin Belge Grupları

macOS Mojave Belge Grupları

Masaüstü hızlı çalışma temposunda dosya kabarıklığına maruz kalabilmektedir. Belgeleri dosya türüne göre gruplayan Belge Grupları özelliği sayesinde masaüstünüzdeki kalabalıklığı azaltabilir, aradığınıza daha rahat ulaşabilirsiniz.

3- News, Borsa, Sesli Notlar ve Ev artık Mac’te

iPhonelardaki News, Borsa, Sesli Notlar ve Ev gibi uygulamalar ilk kez Mac’e geliyor. Borsa daha önce Widget olarak Mac’lerde bulunuyordu ama bu sefer uygulama olarak yerini alıyor. Sesli Notlar ile ses ile hızlı notlar alma ve kayıt oluşturma işlemlerini artık Mac ile de yapabilirsiniz. Ev uygulaması ise Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) dünyasına güzel bir örnek teşkil etmektedir. Bu uygulama artık Mac’te de evinizde bulunan HomeKit özellikli aksesuarları (lamba, kapı, termostat gibi) kontrol edebilmenizi sağlıyor.

4- Group FaceTime özelliği

Group FaceTime ile Apple iletişim uygulamalarındaki yerini daha da güçlendireceğe benziyor. Artık aynı anda birden çok kişi sohbet edebilir. Kullanıcılar Mac, iPhone ya da iPad ile görüntülü ve sesli konuşmalar yapabilecekleri gibi, Apple Watch kullanıcıları ise istedikleri taktirde Sesli FaceTime ile bu grup konuşmalarına katılabilecekler.

5- Yeni Mac App Store

macOS Mojave App Store

Mac için yeni uygulamalara göz atmak isteyenler daha önceden App Store’da artık modası geçmiş bir kullanıcı deneyimi ile karşılaşıyorlardı. Apple’ın son dönemde iOS için getirdiği yeni App Store tasarım anlayışı artık Mac App Store’unda da mevcut. Koleksiyonları inceleyerek yeni uygulamalara erişmek daha kolay bir hal almış.

6- Yeni Ekran Resmi Çekme Özelliği

Daha önce Mac kullanıcıları Cmd + Shift + 3 ve Cmd + Shift + 4 ve kısayolları ile ekranın tamamının ya da bir bölümünün resmini çekebiliyorlardı. Ekran Kaydı için ise QuickTime kullanıyorlardı. macOS Mojave ile eklenen yeni kısayol Cmd + Shift + 5 ile ekranın tamamının ya da bir bölümünün ister fotoğrafını isterseniz videosunu rahatlıkla çekebiliyorsunuz.

7- Yeni Galeri Görünümü

macOS Mojave Galeri Görünümü

Yeni Galeri Görünümünü kullanarak resim dosyalarınızı Hızlı Eylemler ile toplu olarak değiştirebilir ve Pdf Yarat ile tek tıkla PDF’ye dönüştürebilirsiniz.

8- iPhone Kamerası artık Mac’te Daha Aktif

Pages, Keynote gibi uygulamalarda iPhone kamerasını kullanarak bir belge taramak, bir fotoğraf çekip anında bunu belgenize ekleyebilirsiniz. Ekle > Şuradan Aktar. iPhone özelliği ile bu işlemi hemen gerçekleştirebilirsiniz. Daha önceden iPhone ile çekip AirDrops ile Mac’e aktarmak ve belgeye resmi eklemek şeklinde bir süreç kullanan Mac kullanıcıları, artık bu uzun süreçten kurtulmuşa benziyor.

Eğer bir Mac sahibi değilseniz ve edinme düşünceniz varsa, Apple Eğitim İndirimi Nedir? başlıklı yazımızı inceleyerek, bu indirim seçeceği ile Mac sahibi olma koşullarını öğrenebilirsiniz.

Görüşmek üzere…

1 Comment
  1. mistalaboloba says

    hocam anlatımlarınız çok güzel, ben mythemeshops veya themeforest gibi yabancı sitelerden tema almak istiyorum ama nasıl alacağımı, nelere dikkat etmem gerektiğini bilemiyorum. malum dolar yükseldi, yanlış bir seçim yapıp o kadar paranın boşa gitmesini istemiyorum. bu konu ile ilgili bir yazı hazırlayıp bizi aydınlatırsanız çok minnettar olurum, iyi çalışmalar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.