PDF Yazdırma Nedir? PDF Yazdırma Seçeneği Nasıl Kullanılır?

2 1.056

PDF son yılların popüler bir dosya biçimi haline gelmiş durumda. PDF’nin açılımı Portable Document Format şeklindedir ve “Taşınabilir Belge Formatı” anlamına gelmektedir. Adobe tarafından geliştirilen PDF dosya biçimini oluşturabilmek için resmi Adobe Acrobat, Adobe Indesign uygulamalarını ya da diğer yazılım firmaları tarafından hazırlanmış olan Foxit PDF Creator gibi farklı uygulamaları kullanabilirsiniz. Bizim “PDF Yazdırma Nedir?” başlıklı yazımızın konusu ise bilgisayarlardaki Dosya Yazdırma özelliğindeki PDF Yazdırma işlevi olacaktır.

PDF Yazdırma Nedir?

Belgeyi kağıda yazdırmak yerine yazdırma sayfasında yazıcı olarak PDF yazıcısını seçerek, belgeyi PDF dosya biçiminde bilgisayara kaydetme işlemine PDF Yazdırma diyoruz. PDF Yazdırma ile PDF’ye Çevirme (Convert to PDF) aynı şeyler değildir. PDF Yazdırma seçeneği işletim sisteminde yazıcı listesinde yer alan bir PDF Yazıcısı (PDF Printer) sayesinde gerçekleşir. PDF Converter ise farklı dosya biçimlerini PDF biçimine çeviren ayrı uygulamalardır.

PDF Yazdırma Seçeneği Ne Zaman Kullanılabilir?

Dosyanızı kağıt çıktısı yerine bilgisayarda belge olarak ihtiyaç duyduğunuz durumlar olabilir. Örneğin bir ödeme yaptınız ve ekranda sadece “Sayfayı Yazdır” seçeneği bulunmakta. Böyle bir durumda Yazdır’a tıkladıktan sonra PDF biçiminde bilgisayarınıza kaydetme yolunu seçebilirsiniz. Daha sonra ihtiyaç duyduğunuzda bu belgenin yazıcı çıktısını alabilirsiniz.

Bir başka örnek ise, dosyanızı göndereceğiniz kişinin dosyanızı sorunsuzca açabildiğinden emin olmak istemeniz olabilir. PDF dosyaları çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüz internet tarayıcıları PDF dosyalarını görüntüleme yeteneklerine sahipler. Ayrıca birçok bilgisayarda ayrı bir PDF okuyucu da bulunmaktadır. Adobe Acrobat Reader, Foxit PDF Reader gibi..

PDF Yazdırma Seçeneği Nasıl Kullanılır?

Google Chrome

Popülerliğini koruyan internet tarayıcısı, PDF Yazdırma yeteceğine de sahip. Ctrl + P ya da Üç Noktalı Menü -> Yazdır seçeceği ile yazma penceresini açtıktan sonra Hedefi Değiştir’e tıklayıp “PDF Olarak Kaydet” seçeneği ile bu işlevi kullanabilirsiniz.

PDF Yazdırma Nedir? Google Chrome

PDF Yazdırma Nedir? Google Chrome

Windows 10

Windows işletim sistemi, PDF yazıcısı desteği ile gelmektedir. Bu yazıcı ile herhangi bir Kelime İşlemci programında (Microsoft Office Word, Libre Office Writer) veya Yazdır seçeneğinin olduğu herhangi bir programda yazıcı olarak PDF yazıcısını seçebilir, belgenizi PDF olarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

macOS Safari

Cmd + P kısayolu ile veya Dosya->Yazdır menüsü ile yazma penceresini açın. Burada yer alan pencerede aşağıdaki açılır menüden PDF Olarak Kaydet seçeceğine tıklayın.

PDF Yazdırma Nedir? Safari

Google Docs

Google Docs, oldukça popüler bir yazılım. Hazırladığınız bir belgeyi hızlı bir şekilde PDF olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. File -> Download As -> PDF Document seçeneği ile dosyanızı bilgisayara kaydedebilirsiniz.

PDF Yazdırma Nedir? Google Docs

Bu yazımızda PDF olarak kaydetmenin farkındalığını arttırmayı amaçladık. Siz de artık hızlı bir şekilde PDF dosyaları üretebilir, iş yaşamınızda ya da bireysel işlerinizde bu dosya biçimini daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu yazımızda “işletim sistemi” “yazılım” gibi terimler de kullandık. Eğer bu terimlerin ne anlama geldiğini öğrenmek isterseniz Yazılım Nedir? başlıklı yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Görüşmek üzere…

2 Comments
 1. Oysaki says

  merhaba, pdf yazıcının driveri var mı sizde? pdf yazıcıdan renkli çıktı alamıyorum ne yapabilirim?

  1. admin says

   Merhaba
   PDF Yazıcınız Windows işletim sisteminde yazıcılar bölümünde gözükmüyorsa aşağıdaki adımları izleyerek yükleyebilirsiniz. Ayrıca, renkli çıktı almak gibi bir durum PDF yazıcılarda söz konusu değildir, çünkü belge zaten bilgisayara PDF dosyası olarak kaydedilmektedir.
   1-Başlat menüsü
   2-Aygıtlar ve Yazıcılar yazarak bu bölüme girin
   3-Yazıcı ekle
   4-İstediğim yazıcı listelenmiyor yazısına tıklayın
   5-En alttaki Yerel bir yazıcı eklemek istiyorum seçeceğini seçin
   6-Printer Port olarak PDF seçin
   7-Yazıcı sürücüsü bölümünde soldan Microsoft seçin, sağ taraftan ise Microsoft Print to PDF seçeceğini işaretleyin.
   8-Yazıcınıza bir ad verdikten sonra SON düğmesine tıklayın.

Leave A Reply

Your email address will not be published.