Pomodoro Tekniği Nedir?

2 1.608

Yaşımız, mesleğimiz, planlarımız, düşüncelerimiz, karakterlerimiz farklı olsa da çalışmak hepimizin hayatında ortak bir eylem. Okula başladığımız günden itibaren birşeylere çalışır ve öğreniriz. Bu çalışmaların en zor olanı da kişinin kendi kendine çalışabilmesi olmuştur. Verimli bir çalışma sistemi edinene kadar hangi birimiz zorluklar çekmiyoruz ki? “Pomodoro tekniği nedir?” sorusu sonrası sizi verimli bir çalışma düzeni bekliyor ve bu sistem aslında oldukça da uygulanabilir kurallara sahip.

Pomodoro Tekniği Nasıl Doğdu?

Pomodoro tekniği, Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiştir. 1980’lerin sonunda üniversitedeki ilk yıllarında zaman ilerledikçe verimsiz ve karmakarışık çalıştığını düşünmeye başlayan Cirillo, kendisine şu soruyu sormuş: “Gerçekten ama gerçekten 10 dakika çalışabilir miyim?” Sınırları belli olan bu amacı için de mutfağındaki domates şeklinde olan zaman ayarlayıcısını kullanmış. (Pomodoro, İtalyancada domates demektir.) Cirillo ilk başlarda kendi yönteminde zorlandığını ama zamanla daha başarılı hale geldiğini ekliyor. Birazdan basit kurallarından bahsedeceğimiz bu tekniği, denemeye değer ve sonunda sizi başarıya götürecek bir anahtar olarak görüyoruz.

Pomodoro Tekniği Nedir

Zamana bakış açımızı değiştirmek

Hepimiz zamana karşı yapılan işlerde, işi bitirip bitiremeyeceğimiz gibi farklı endişeler duyarız. Belki de son güne kadar o işi yapmayız da. Uzun vadeli kişisel planlarımız varsa da (Kariyerimiz için yeni bir programlama dili öğrenmek, bir enstrüman çalmayı öğrenmek) bir türlü bir yerinden başlama aşamasına gelemeyiz. Zaman, her raundu hile yapmadan kazanan bir oyuncudur. Bizim de ona karşı kazanabilmemiz için, kuralları değiştirmekten ziyade, kendimizi onun kurallarına göre yontmamız gerekir. İşte bu prensipleri edindikten sonra daha verimli ve stressiz bir çalışma ve iş hayatına kavuşabiliriz.

Pomodoro Tekniği Nedir

Pomodoro Tekniğinin Amacı

Pomodoro tekniği, bir işi yapamamanız kaynaklı endişeyi hafifletme amacındadır. Çalışmanız esnasında çevreden kaynaklı kötü uyarıcıları azaltma amaçlı kuralları vardır. Amacınıza ulaşmadaki kararlılığınızı güçlendirmek ve çalışma esnasında da motivasyonunuzu yüksek tutmak Pomodoro tekniğinin ulaşmak istediği diğer hedeflerdir.

Pomodoro Tekniği Kuralları Nelerdir?

1- Yapılacak işe karar verin. Aslında tavsiye edilen, yapılacakları sabah ilk iş olarak planlamaktır. Bunun için bir not defterini kullanabilirsiniz.
2- Pomodoro zamanlayıcınızı çalıştırın. 25 dakika odaklanacağınız şey artık bu iş.
3- Çalışın. Hiçbir uyarıcının sizi engellemesine izin vermeyin. Bu sizin için bir gurur meselesi olmalı. Bırakın telefonda bildirimler beklesin, bırakın aileniz ve etrafınızdakiler bu 25 dakikada sizi rahatsız etmeyeceklerini öğrensinler.
4- 25 dakika bittiğinde not defterinize bir işaret atın. Tebrikler, bir Pomodoro tamamladınız.
5- Eğer not defterinizde 4’ten az işaretiniz varsa, hemen 5 dakikalık bir ara verin. Sonra tekrar 2. adıma geçiyoruz. Burada mola kelimesini özellikle kullanmadık. Çünkü önemsiz bir mola gibi görülen bu 5 dakikayı, aslında sizi bir sonraki seansa hazırlayan bir boşalma ve yenilenme olarak görmelisiniz. Bu esnada telefon, e-mail, televizyon gibi şeylerden uzak durmalısınız. Çünkü 5 dakikanın 10 dakikaya uzaması sizi üzecektir. Bu 5 dakikada çalıştığınız şeyden de uzaklaşın. Sadece beyninizi rahatlattığınız bir ritüel haline getirmeye çalışın.
6- 4 Pomodoro tamamlanmışsa artık 15 ya da 30 dakikalık bir mola verebilirsiniz.

Bu adımları sabah hazırlamış olduğunuz günlük program bitene kadar yapmalısınız. Gün sonunda kaç Pomodoro tamamladığınıza bakmalı ve günü değerlendirmelisiniz. Bu sizin farkındalığınızı arttıracaktır.

Pomodoro Tekniği Uygulayacak Olanlara Tavsiyeler

25 dakikalık zaman dilimi, hiçbirşeyden etkilenmemek için kısa bir süre gibi gözükse de, pek az kişi bunu ilk başlarda başaracaktır. Zamanla daha odaklı ve daha verimli 25 dakikalar elde edeceğinizin farkında olmalısınız. Hemen pes etmemelisiniz. Acil gibi gözüken şeylerin aslında acil olmadığını zamanla görme amacında olmalısınız. Kuzeninizden gelen bir telefon aslında onun hızlıca birşey sorup kapatacağı bir arama olabilir. Bu tür şeylerin çalışmanızı bölmesine izin vermeyin.

Pomodoro Tekniği Nedir

Pomodoro Tekniği için Uygulamalar

Bir uygulama dünyasında yaşıyoruz. Bir çok Pomodoro uygulaması hem internet uygulaması, hem bilgisayar uygulaması hem de mobil uygulama olarak bulunmaktadır.

iPad veya Mac kullanıcıları için Be Focused uygulamasını tavsiye ederiz.

iOS

macOS

Siz de “Pomodoro Apps” ya da “Pomodoro Uygulamaları” aramaları yaparak ya da uygulama mağazalarında Pomodoro araması sonucunda kendinize en uygun uygulamayı bulabilirsiniz.

Pomodoro tekniği aynı zamanda 25 dakikalık zaman dilimi ile sağlıklı bilgisayar kullanmamızı da sağlıyor. Verilen bu molalar, hareket etmemizi ve kan dolaşımımızın normalleşmesini sağlıyor. Sağlık bilgisayar kullanmayı öğrenmek için Sağlıklı Bilgisayar Nasıl Kullanılır? yazımıza da bir göz atmalısınız.

Görüşmek üzere…

2 Comments
  1. Belkıs says

    Çok yararlı bir teknik. Yarın uygulayacağım.

  2. çalışkan insan says

    Çok faydalı bir teknik bu pomodoro tekniği.

Leave A Reply

Your email address will not be published.