Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

0 622

Portfolyo Nasıl Hazırlanır? başlıklı bu yazımızda, işler kendinizi profesyonelce kanıtlamaya gelince, yapabildiklerinizi nasıl göstereceğinizi anlatacağız. Araştırmalara göre, beynimizin işlediği bilgilerin% 90’ı görseldir – ve görsel yardımların kullanılmasıyla yapılan araştırmalar, sizi % 43 oranında diğer insanların gözünde daha ikna edici biri haline geldiğinizi desteklemektedir.

İşte bu yazımızda Portfolyo Nasıl Hazırlanır? sorusunun cevabını vereceğiz.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı Çevrimiçi bir portfolyo sahibi olmak yararınıza olucaktır. İster yeni müşteriler çekmeye çalışıyor olun, ister işvereninize becerileriniz için bir fikir verin, kişisel markanızı geliştirin ya da kendinizi daha görünür hale getirin, işlerinizi sergileceyeceğiniz böyle bir ortam sizlere, çalışmanızın amacınızı gerçekleştirmenizde yardımcı olacaktır.

Bu işin en iyi yanı, göz alıcı bir portfolyo sahibi olmak için grafik tasarımcı olmanıza gerek olmamasıdır. Hangi endüstride olursanız olun, harika bir tane oluşturmak için aşağıdaki ipuçları inceleyebilirsiniz

Kendinizi Nasıl Sergileyeceğinizi Bulun

İşinizi nasıl göstereceğinizi öğrenmeden önce, başkalarının ne görmesini istediğinizi anlamanız gerekir.

Çevrimiçi bir portfolyoda özgeçmişinizde olduğundan çok daha fazla deneyim sahibi olsanız bile, dahil ettiğiniz şey hakkında aynı derecede seçici olmalısınız. Ne de olsa, insanların dikkatleri sınırlıdır bu yüzden yalnızca yeteneğinizi ve deneyiminizi en iyi gösteren örnekleri yüklemeniz gerekir. Tasarımcı ve yazı sanatçısı Sasha Prood’un Creative Bloq’a açıkladığı gibi “Üretmek istediğin eseri öncelikle sunmalısın.”

Çalışmanız için bir ana liste veya koleksiyonunuz yoksa, bir tane yaparak başlayabilirsiniz. Ardından, projeleri ne kadar etkileyici olduklarına göre sıralayın ve ilk onu veya yirmiyi seçin. Veya, her birinin farklı bir hizmet veya beceri gösterdiği birkaç proje de kullanabilirsiniz.

Ayrıca başarmaya çalıştığınız şeyi de hesaba katmalısınız. İş başvurunuzun alanı portfolyonuzun içeriklerini desteklemelidir. Yeni müşteriler çekmek istiyorsanız, çalışmak istediğiniz müşteri türleriyle ilgili projelere odaklanmanız gerekir. Kendinizi alanınızda lider olarak konumlandırmak için mi kullanıyorsanız, sizi en öne çıkaracak çalışmanızı veya sizi en çok ilgilendiren şeyleri göstermeniz gerekir.

Bunlar herkesin göz önünde bulundurması gereken temel hususlar. Şimdi birkaç özel duruma bakalım:

İş Hayatına Atılmak İstiyorsanız ama Henüz Çalışma Örnekleriniz Yok ise

Yeni bir iş hattına geçmeye çalışıyorsanız ve bu hizmeti sitenizde listelemek istiyorsanız, ancak henüz herhangi bir klibiniz veya örnekleriniz yoksa sahte olanlar oluşturmayı deneyin.

Sponsorlu infografik sunmaya başlamak isteyen bir içerik pazarlamacısıysanız, hayali bir müşteri için bir infografik oluşturun. Ya da finans yazmaya genişlemek isteyen bir serbest yazarsanız, hedef yayınlarınızdan birinde işe yarayacak bir makale yazın. Gösterilecek bir şeye sahip olmak (gerçek bir şirket ya da müşteri olmasa bile) yeteneklerinizi temsil etmekte güçlü olacaktır.

Basit Tutun

Kendinizi göstermek söz konusu olduğunda, daha az ve öz olan kesinlikle daha fazla işe yarıyor. Projelerinizi tek bir web sayfasında (veya daha iyisi, kişisel web sitenizin “İşim” veya “İş Örnekleri” bölümünde) basit bir biçimde sunmanızı, her birine ayrı ayrı bakma ve daha fazla ayrıntı görüntüleme seçeneği sunmanızı öneririz.

Tabii ki, bilgiyi en düşük seviyede tuttuğunuzda bile portfolyonuz hala kalabalık görünebilir. Sonuçta, her projenin muhtemelen farklı bir tasarımı, renk şeması veya formatı var. Projeleri uyumlu bir simge kümesiyle temsil edebilirsiniz. Herhangi bir resim kümesine tıkladığınızda bu sizin çalışmanıza bağlı olan yeni bir portala açılabilir.

Gezinmeyi Kolaylaştırın

Portfolyonuzu okuyucuların gezinmesi için kolaylaştırmanın başka bir yolunu arıyorsanız kategorileri kullanabilirsiniz. Gösterilecek çok işiniz olduğunda, her şeyi tek bir sayfaya yerleştirmek çok zor olabilir. Aynı zamanda yanıltıcı olabilir – ilk üç projenin tümü dijital stratejiyle ilişkiliyse, potansiyel müşteriler başka hizmetler sunmadığınızı varsayılabilir ve kendi aradıkları alan hakkındaki becerilerinizi kaçırabilir.

10 Ücretsiz Portfolyo Hazırlama Sitesi

Tasarım yeteneklerinizi tam olarak göstermeniz ve daha fazla işveren ve müşterinin dikkatini çekmeniz için rekabetçi ve duyarlı bir çevrimiçi portföy web sitesi özellikle önemli olabilir. Benzersiz ve profesyonel çevrimiçi portföyler oluşturmanıza yardımcı olduğunu iddia eden tonlarca çevrimiçi portföy web sitesi var ve bunlardan hangisinin en iyi seçenek olacağını bilmiyor musunuz?

Mükemmel portföyler oluşturabilmeniz için en iyi 10 güvenilir çevrimiçi portföy sitesi;

  • Behance
  • Dribbble
  • Coroflot
  • Adobe Portfolio
  • Carbonmade
  • Cargo
  • Crevado
  • PortfolioBox
  • Portfoliopen
  • Jobrary

Portfolyo Nasıl Hazırlanır: Örnek bir portfolyo

Bu yazımızda Portfolyo Nasıl Hazırlanır? sorusuna cevap vermek istedik. Etkili Sunum Teknikleri Nelerdir? başlıklı bu yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Görüşmek üzere.

Leave A Reply

Your email address will not be published.