Sony Xperia 10 ve Sony Xperia 10 Plus İncelemesi

0 290

Daha önce Mobil Dünya Kongresi’nde de tanıtımı yapılan Sony firmasının yeni telefonları olan Sony Xperia 10 ve Sony Xperia 10 Plus modellerinin özellikleri hakkında merak edilen her şeyi siz değerli okurlarımızla buradan paylaşmak üzere bir inceleme yazısı hazırladık. Buyurun başlayalım;

Öncelikle daha önce incelemesini yaptığımız Sony Xperia 1 modelinin aksine, Sony Xperia 10 ve Sony Xperia 10 Plus modellerinin orta segment olarak kullanıcıların karşısına çıkacağını belirtelim. Amiral gemi bandının hemen altında yer alan bu telefonların tüm detayları ve açıklanan bilgilerine hep birlikte göz atalım.

Sony Xperia 10 ve Sony Xperia 10 Plus
Sony Xperia 10 ve Sony Xperia 10 Plus

Sony Xperia 10 ve Sony Xperia 10 Plus Arasındaki Fark Nedir?

Bu farkı ortaya koymak için iki modelin de teknik özelliklerini incelemek lazım. Bu inceleme sonunda göreceksiniz ki bu iki model arasında ciddi teknik özellik farkları var .

Sony Xperia 10 teknik özellikleri Nelerdir?

 • Firmanın Sony Xperia 10 modelinde ekran boyutu olarak 6 inçlik bir ekran tercih ettiğini görüyoruz.
 • Sony firması, Sony Xperia 10 modelinde işlemci olarak Snapdragon 630’u tercih etmiş.
 • Sony Xperia 10, 3 GB RAM kapasitesine sahip.
 • Depolama alanı konusunda ise Sony Xperia 10 modelinde 32 GB depolama alanı bulunacaktır. Aynı zamanda SD kart desteği ile de telefonun 1 TB’a kadar çıkan hafızası dikkatleri çekmektedir.
 • Batarya konusunda ise telefonun 2870 mAh kapasitesiyle kullanıcıları karşılayacağını belirtelim.
 • Arka kamera seçiminde 2 farklı kamerası bulunuyor. Birinin çözünürlüğünün 10 MP, diğerinin ise 13 MP çözünürlükte olduğunu görüyoruz.
 • Son olarak ise ön kamera tercihinden bahsedelim. Sony Xperia 10, 5 MP çözünürlüğe sahip olan bir ön kamera ile gelmektedir.

Sony Xperia 10 Plus teknik özellikleri

 • İşlemci olarak Snapdragon 636 tercih eden firmanın, depolama alanı olarak ise, Sony Xperia 10’dan farklı olarak 64 GB’lık bir depolama alanı ile geleceğini belirtelim.
 • RAM kapasitesi olarak ise Sony Xperia 10 Plus modelinde 4 GB RAM tercih edilmektedir. Burada da 1GB’lık bir ram farkı olduğunu görüyoruz.
 • Batarya konusunda ise 3000 mAh kullanılan bu telefonun arka kamerasında bulunan 12 MP çözünürlüğe sahip kamerası da dikkatleri çekmektedir.
 • Ön kamerasında ise 8 MP çözünürlük kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Sony Xperia Serisi ve CinemaWide Ekran

Diğer telefon modellerinin aksine bu sefer karşımıza çıkartmış olduğu Sony Xperia 10 ve Sony Xperia 10 Plus modellerinde farklı olarak geniş ekran tercih edildiğini görüyoruz. Sony, “CinemaWide” olarak bilinen bu ekran modeli ile özelikle dizi ve sinemaseverlerin ilgisini çekmeyi hedeflemiş gibi görünüyor. Firmanın bu stratejisinin ürüne olan ilgiyi nasıl etkileyeceği ise zaman içinde ortaya çıkacak.

Sony Xperia 10 ve Sony Xperia 10 Plus Modellerinin Fiyatları Nedir?

Fiyat konusunda orta segment ayarında bir düzenleme yapan firmanın Sony Xperia 10 modelinin satış fiyatının aşağı yukarı 2.500 Türk Lirası, Sony Xperia 10 Plus modelinin ise aşağı yukarı 3.200 Türk Lirası civarında olduğunu görüyoruz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.