Spotify Nedir? Spotify Neden Popüler Oldu?

2 1.261

Spotify, İsveç’te kurulduğu 2008 yılından bu yana büyük gelişmeler gösterdi ve bir müzik dinleme standardı olma aşamasına gittikçe daha çok yaklaşıyor. Youtube’ un yıllar içinde video barındırma hizmetinde en önemli ve en popüler konuma gelmesine benzer şekilde, Spotify da bu başarıyı müzik alanında göstereceğe benziyor. Bu yazımız, uygulamanın bu başarısının anahtarlarını ve bu güzel uygulamanın farklı yeteneklerini sizlere sunma amacında olacaktır.

Spotify türler

Spotify Nedir? Popüler Olmasını Sağlayan Özellikleri Nelerdir?

Uygulamayı kullanmak için ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Tamamen ücretsiz olarak tüm içeriğe erişebilirsiniz. Fakat bu durumda şarkı aralarında çıkan reklamları dinlemek zorunda kalacaksınız. Reklamsız, kesintisiz ve daha yüksek müzik kalitesinde bir dinleme için Premium üyeliğe geçmeniz gerekmektedir.

30 milyondan fazla şarkı barındıran kütüphanesi, bir albümü çıktığı gün dinlemenizi sağlayan güncelliği, her gün eklenen 20 bin kadar yeni şarkısı ile Spotify, popüler olsun ya da olmasın her türden ve ülkeden farklı sanatçıların albümlerini kütüphanesinde bulunduruyor. Bu nedenle aradığınız sanatçıyı bulma ihtimalinizin en yüksek olduğu müzik servisi olma konumunda bulunuyor. Kütüphanesinin zenginliği başarısının bir numaralı sebeplerinden biri diyebiliriz.

Kişiselleştirilebilen Kitaplığınız

İstediğiniz şarkılardan oluşan istediğiniz sayıda çalma listesi hazırlayabilirsiniz. Albümleri ve Sanatçıları kitaplığınıza kaydedebilir, en favori sanatçınıza veya albümünüze kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Spotify ile Haftalık Keşif ve Yeni Müzik Radarı

Uygulama, kişiye özel değişen sayfaları, listeleri ve önerileri ile kullanıcısına birçok farklı müzik keşfetme şansı sunuyor. Haftalık Keşif ile her pazartesi size özel bir liste hazırlar. Bu liste daha önceden dinlediğiniz şarkılarla benzer türlerde olan ve en iyi şarkılardan oluşan bir listedir. Yeni Müzik Radarı ise beğendiğiniz sanatçıların yeni çıkan albüm veya singlelarından oluşan, sürekli değişen bir listedir.

Aynı zamanda uygulamadaki Gözat başlığından, Spotify tarafından hazırlanmış onlarca çalma listesini takip edebilir, yeni çıkanlara ya da bir türdeki en iyi şarkılara tek bir yerden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Paylaşım Aracı Olarak Spotify

Uygulama, kullanıcısına birçok paylaşım yolları da sunmaktadır. Bir albümü, şarkıyı veya bir çalma listesinin bağlantısını kopyalayarak hemen internette paylaşabilirsiniz. Bir çalma listesini internet ortamında paylaşıp, diğer insanların takip ettiği bir listenin sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda diğer kullanıcıları veya arkadaşlarınızı takip edebilir, onların hazırladığı listelere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda takip ettiğiniz kişilerin o an ne dinlediğini uygulama üzerinden görebilirsiniz.

Spotify Arkadaş takip

Ve işte Spotify tarafından oluşturulmuş Global En İyi 50 listesi:

 

Her Cihazda Mevcut

Uygulama bilgisayar, akıllı telefon, tablet, oyun konsolları, akıllı televizyon gibi neredeyse bütün güncel cihazlarda ve işletim sistemlerinde mevcut. Örneğin Playstation uygulamasını kullanarak hesabınıza giriş yapabilir, listelerinizden müzik dinlemeye devam edebilirsiniz. Her ortamda ve Linux de dahil güncel tüm işletim sistemlerinde bulunması, uygulamanın doğal olarak popülerliğini de etkileyen önemli bir sebep.

Sayılarla Spotify

 • 71 milyon Premium üye
 • 30 milyondan fazla şarkı
 • Günde 20 bin yeni şarkı
 • 4 milyar dolarlık yıllık gelir

Bu yazımızda Spotify uygulamasının nasıl ve neden bu kadar popüler olabildiğini irdeledik. Eğer Spotify gibi popüler değil de az bilinen birkaç uygulama keşfetmek isterseniz Kimsenin Bilmediği En iyi 5 Google Uygulaması başlıklı yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Görüşmek üzere…

2 Comments
 1. Senem says

  Spotify uygulamasını daha indirimli nasıl kullanabiliriz acaba

  1. admin says

   Öğrenciler için Spotify Premium indirim kampanyası devam etmektedir. http://www.spotify.com/tr/student/ adresinden indirimi görebilir abana olabilirsiniz. 3 ay için 0,99 TL, daha sonrasında ise aylık 6,99 TL kampanyası bulunmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.