Uzaktan Eğitim Nedir? – Eğitimciler İçin Öneriler

0 723

Son birkaç ayda tüm dünyanın ve ülkemizin gündemine oturan COVİD19 pandemisi her alanda olduğu gibi eğitim alanında da çok ciddi değişiklikler yapılmasına sebep oldu. Öncelikle virüsün yayılmasını azaltmak adına Türiye’de eğitime ara verilmesi kararlaştırıldı. Hal böyle olunca yüz yüze olmasa da öğrencilere ulaşmak ve onların eğitimlerine devam etmelerini sağlamak için mümkün olduğunca çok yol deneniyor. Bunların başında gelen çözüm de uzaktan eğitim.

Bu süreçte pek çok okul ve öğretmen çeşitli video konferans uygulamaları aracılığıyla derslerine devam etmeye çalışıyor. Bu dersler sırasında öğrencilerin dikkatlerini derse vermeleri sınıf ortamındakine göre çok daha zor. Bu sebeple öğretmenlerimizin omuzlarına her zamankinden çok yük düşüyor. Bu yazımızda derslerde öğrencilerinizin dağılan dikkatlerini tekrar konuya toplamanızda ve öğrendikleri bilgileri eğlenceli bir şekilde tekrar etmelerini sağlamanızda yardımcı olacak uygulamaları derledik.

Zoom – Uzaktan Eğitim İçin Vazgeçilmez

Zoom uygulaması son dönemde pek çok özelliği sebebiyle çoğu eğitim kurumu tarafından uzaktan eğitim uygulamaları için kullanılıyor. Bazı söylentilerin aksine Zoom tamamen ücretli bir uygulama değil ancak ücret ödeyerek bazı ekstra özellikleri kullanabiliyorsunuz. Öğretmenler için ücretsiz sürümündeki çoğu özellik yeter de artar durumda. Ekran paylaşım özelliği bunlar içerisinden en çok öne çıkan diyebiliriz. Ekranınızda gördüğünüz her şeyi, açtığınız her uygulamayı katılımcıların da görmesini sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca Noteboard özelliği ile ekranınızdaki görsel üzerinde, hangi platformda olursa olsun, değişiklik yapabilmenize olanak sağlıyor. Biraz da olsa sınıftaki tahtanın yerini tuttuğunu söyleyebiliriz.

uzaktan eğitim

Quizizz – Testler Artık Daha Renkli

Konuyu bitirdikten sonra sınıfta yapılan sözlülerin veya pop quizlerin dijital ortamda da gerçekleştirilmesi mümkün. Quizizz adlı platform ile tamamen ücretsiz olarak hazırladığınız soruları öğrencilerinizin çözmesini sağlayabilirsiniz. Renkli arayüzü ve test tamamlandıktan sonra sorular üzerinden öğrenciye geri bildirim vermesi açısından uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin derslere renk katmasına yardımcı olabilecek, faydalı bir uygulama Quizizz.

Socrative – Uzaktan Eğitim Uzaktan Sınav

Socrative öğretmenlerin işini ciddi anlamda kolaylaştıran ve uzaktan eğitim sürecinde oldukça değerlenen bir uygulama. Bazı özellikleri ücretli olsa da 50 katılımcıya kadar olan testlerde ücretsiz olarak çoktan seçmeli, açık uçlu, boşluk doldurma gibi formatlarda sorularınızı oluşturabilirsiniz. En önemli artısı, bu platform cevapları sizin için bir tablo olarak düzenleyip hangi öğrencinin hangi konularda hata yaptığını sizin için analizliyor. Renkli ve eğlenceli tasarımı ile özellikle daha küçük yaş gruplarının ilgisini çekecek bir web sitesi.

Mertimeter – Zihin Haritalarında 1 Numara

Öğrencilerin çağrışım gücünü okulda tahtaya yansıtmak kolay olabilir, ancak artık dijital ortamda da kolay. Mentimeter sizin açtığınız sayfanın koduna sahip kişilerin anonim olarak akıllarına gelen ilgili kelime veya kelime gruplarını iletmelerini sağlayan bir web sitesi. Ekran paylaşımı yapabildiğiniz bir video konferans sırasında öğrencilerinize anahtar kelimeyi ve kodu vererek akıllarına gelenleri size iletmelerini sağlayabilirsiniz. Sayfanın tasarımı itibariyle öğrencilerinizin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Özellikle derse katılımı düşük ve çekingen öğrencilere de anonim olması sebebiyle hitap edebilecek bir platform. Mutlaka inceleyin!

uzaktan eğitim
Mentimeter’dan bir zihin haritası örneği

Poll Everywhere – Hem Ders Hem Quiz

Online interaktif video konferans platformu olan Poll Everywhere ile video görüşmesi sırasında aynı uygulama üzerinden öğrencilerinize sorular sorabilirsiniz. Böylece farklı platformlarla uğraşmadan öğrencilerinizle tek bir kanal üzerinden ancak yine de ilginç olabilecek bir ders gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça kullanışlı olan bu uygulama ücretli olarak bazı ekstra özellikler sunsa da ücretsiz olarak da kullanıma açık

Leave A Reply

Your email address will not be published.