Uzaktan Eğitim Nedir? – Öğrenciler İçin Öneriler

0 479

Son dönemde hem ülkemizin hem de dünyanın en büyük sorunlarından birisi haline gelen COVİD19 pandemisi eğitim sektöründe de ciddi değişiklikleri beraberinde getirdi. Bu durumdan en çok etkilenenler de şüphesiz öğrenciler oldu. Her ne kadar uzaktan eğitim, video konferanslar sınıftaki ders ortamının yerini tutmasa da bu süreçte öğrendiklerinizin kalıcı olmasında size yardımcı olacak uygulamalar ve web siteleri var. Öğretmeninizin anlattıklarına ek olarak bu platformlardan destek alarak bu süreci verimli değerlendirebilirsiniz.

Quizlet – Hafıza Kartları

Öğrendiğiniz konuyla ilgili kartlar hazırlayarak daha bilgileri daha kalıcı hale getirebilirsiniz. Quizlet bunu sizin için çok basit bir hale getirmiş. Ücretsiz kayıt olduktan sonra kendi kartlarınızı oluşturabilir veya diğer kullanıcıların oluşturduğu kart dizileri içerisinden size uygun olanı seçerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz kartları arkadaşlarınızla paylaşabilir ve onların da eklemeleriyle toplu bir çalışma dizisi yaratabilirsiniz.

uzaktan eğitim
Quizlet’de oluşturulmuş bir resimli kart örneği

One Note – Uzaktan Eğitim Notları

One Note Microsoft tarafından geliştirilen oldukça kullanışlı bir not alma uygulaması. İster dokunmatik ekrana kalemle yazı yazarken ister klavye aracılığıyla metin bloku oluştururken kullanabileceğiniz bu uygulama notlarınızı kategorize etmede çok işinize yarayacak. Aynı zamanda çeşitli kalem ve çizim seçenekleriyle dilediğiniz kısımları vurgulayabilir, notlarınızı pekiştirici göreseller ekleyebilir ve bu notları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

uzaktan eğitim
One Note ile alınan bir not örneği

Padlet – Uzaktan Eğitim Haritanız

Padlet çok farklı amaçlarla kullanabileceğiniz, pek çok seçenekte taslağı olan bir harita/akış tasarım uygulaması. Elinizdeki notları, anlamakta zorlandığınız bir konuyu hemen bir sayfa oluşturarak görsel hale çevirebilir ve kolayca anlaşılabilir bir hale getirebilirsiniz. Her ne kadar sınırsız özellikler için ücret ödemeniz gerekse de Padlet üç sayfaya kadar ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

MetaMoji Note – Keyifli Notlar

Bu uygulama da One Note gibi not almakta kullanabileceğiniz bir uygulama ancak bu daha çok el yazısı konusunda gelişmiş. Benzeri uygulamaların aksine tamamen ücretsiz olan MetaMoji Note dersi dinlerken hızlıca yazı yazmanızı sağlar. Arayüzü ve kullanımı son derece basit olan bu uygulama ile oluşturduğunuz notları PDF formatına çevirerek arkadaşlarınızla paylaşabilir veya PDF formatındaki dosyaları bu uygulama ile açarak üzerlerinde dilediğiniz gibi işaretleme yapabilirsiniz. Bu uygulamanın tek kötü yanı kalem kullanımında oldukça geniş bir kalınlık ve saydamlık sunsa da renk yelpazesi yalnızca 14 farklı renkle sınırlı. Yine de bu sizi bu uygulamayı denemekten alıkoymasın, ciddi anlamda not alma deneyiminizi iyileştireceğini düşünüyoruz.

uzaktan eğitim
MetaMoji Note Logosu
Leave A Reply

Your email address will not be published.