WordPress Nedir?

2

Gördüklerini, yaşadıklarını, hissetiklerini veya düşündüklerini bir yerlere kaydetmek ve paylaşmak İnsanoğlunun en eski tutkularından biridir. Tarihi Paleolitik döneme(insanlık tarihinin bilinen en eski dönemi)  kadar uzanan mağara duvar resimlerinden  yazının bulunmasıyla kil tabletlere,  seyyahların seyahatnamelerinden  hatıratlara kadar izlerini gördüğümüz bu duygunun aktarım şekli günümüzde bambaşka boyutlara gelmiş durumda. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının  yaygınlaşması  ile artan seçenekler arasında bloglar  ve sosyal medya önemli bir yer tutuyor. Blog siteleri denildiğinde de akla ilk gelen WordPress oluyor. İşte bu yazımızda WordPress nedir? Neden WordPress? Hangi sitelerde WordPress kullanılır? benzeri sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

WordPress Nedir? 

Wordpress nedir

WordPress;  B2/cafelog blog altyapısının devamı olarak geliştirilen CMS(Content Management System), yani içerik yönetim sistemidir. GPL(General Public License) olarak kullanıma sunulan wordpress, Php programla dili ve MySQL kullanılarak kodlanmıştır. Daha anlaşılır bir ifadeyle; herkesin ücretsiz bir şekilde kullanabileceği açık kaynak kodlu blog altyapı hizmetidir. 

Neden WordPress?

Şimdi de WordPress Nedir? sorusunu cevapladıktan sonra neden sorusunu soralım. WordPress gibi içerik yönetim sistemlerine kadar insanların site açıp paylaşım yapabilmesi için belli bir seviyede kod bilgisine sahip olması gerekiyordu. Ancak geldiğimiz noktada CMS’ler işleri o kadar kolaylaştırdı ki, blog sahibi olmak için, içerik üretmek ve bir editör üzerinden siteye eklemek yeterli. İşte bu CMS’ler içinde WordPress, kullanım kolaylığı ve sağladığı imkanlar bakımından diğerlerinin çok çok önünde. Aslında WordPress için sadece blog hizmeti demek haksızlık olur. Binlerce eklenti ve tema seçeneği sayesinde her türlü site için vazgeçilmez bir seçenek haline gelmiş durumda. 2018 verilerine göre, Dünya genelinde aktif olan tüm sitelerin yüzde 31’i yani aşağı yukarı üçte biri WordPress altyapısını kullanıyor. Yazımızın devamında blog dışında kullanım alanlarından ayrıca bahsedeceğiz.

WordPress Nasıl Kullanılır?

Wordpress nedir

Bu noktada karşımıza iki farklı seçenek çıkıyor; wordpress.com ve wordpress.org. Peki farkları neler? Hangisini tercih etmeliyiz? Bu soruların cevabı aslında kullanım amacınızda saklı. 

Eğer hosting(barınma alanı) ve domain(alan adı) dahil her şeyiyle ücretsiz kişisel bir blog sahibi olayım diyorsanız seçeneğiniz wordpress.com olacaktır. Siteye giriş yapıp üye olduktan sonra birkaç adımda blog sitenizi yapılandırıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Panel üzerindeki oldukça basit ve kullanımı kolay olan bir editör aracılığı ile içeriğinizi yükleyip yayınlayabilirsiniz. 

Ancak alan adı ve barınma maliyetimi ben karşılarım(başlangıç için 100-200 tl yeterli olacaktır), tamamen benim kontrolümde, geliştirilebilir, eklenti ve tema desteği üst seviyede bir altyapım olsun diyorsanız adresiniz kesinlikle wordpress.org olmalıdır. Bunun için yapmanız gereken; herhangi bir hosting firmasından alan adı ve barınma alanı almak, wordpress.org‘un sunduğu altyapının sitenize yüklenmesini talep etmek olacaktır. Bundan sonrasını sitenize girdikten sonra karşınıza çıkacak panelden kolayca yönetebilir, sitenizi geliştirebilirsiniz. Eğer daha önce blog konusunda hiçbir tecrübeniz olmamışsa bu seçenek biraz gözünüzü korkutabilir. Fakat kullanım kolaylığı sayesinde çok kısa bir sürede alıştığınızı, hatta kendinizi WordPress konusunda uzman gibi hissetmeye başladığınızı göreceksiniz.  

Dünya genelinde WordPress kullananların yüzde 90’nından fazlasının tercihi, bahsettiğimiz seçeneklerden ikincisidir. Çünkü wordpress.org sitesinde bulunan yüzlerce eklenti ve tema dışında WordPress hizmeti veren birçok siteden de geliştirici hizmetler alabilmenize olanak sağlıyor. Bu sayede hiçbir kod bilgisine sahip olmasanız bile hemen hemen her kategoride site oluşturabiliyorsunuz.

WordPress ile Hangi Tarz Siteler Oluşturulabilir? 

Wordpress nedir

İşte WordPress’in en can alıcı noktası; WordPress ile oluşturabileceğiniz sitelerin bir sınırı yok. Ne demek sınırı yok? WordPress blog sitesi değil miydi? diye düşünebilirsiniz. Evet başlangıçta  o amaç için oluşturulmuş bir platform olmasına rağmen yukarıda da bahsettiğimiz gibi wordpress.org sayesinde e-ticaret sitesinden haber portalına kadar yüzlerce çeşit site kurma fırsatı veriyor. Yapmanız gereken  https://wordpress.org/themes/browse/new/ sayfasından amacınıza uygun bir tema seçmek ve sitenize kurmak. Bunun dışında themeforest ve mythemeshop gibi tema yapımcılarının, kurumsal, teknoloji, magazin, blog, e-ticaret gibi kategoriler altında tasarladığı birbirinden özellikli ve kullanışlı temalarından birini satın alıp kullanma şansına da sahipsiniz.

Görüldüğü üzere faydalanmasını bilenler için wordpress büyük bir nimet. İnternette küçük bir araştırma yaparak; hiçbir kod bilgisi olmadan bu ücretsiz platformda küçük bir blog sitesiyle işe başlayıp bugün ayda 10 binlerce TL kazanan site sahiplerine evrilenlerle ilgili yüzlerce hikayeye rastlayabilirsiniz. Elbette bugünden yarına olacak bir şey değil. Bu seviyelere gelebilmek için sabırla özgün ve kaliteli içerikler üretmek, google dostu bir site olmak şart. 

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza genel olarak wordpressin ne olduğunu ve mantığını anlatmaya çalıştık. İlerleyen zamanlarda;

WordPress Nedir ve Nasıl Kurulur?

WordPress Tema Seçimi ve Kurulumu

WordPress Eklenti Kurulumu

WordPress Yazı Ekleme ve Yayınlama

gibi kılavuz konuları da sitemizde bulabileceksiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Google Arama İpuçları Nelerdir? başlıklı yazımızı da incelemeyi unutmayın.

Saygı ve sevgiyle…

2 Comments
  1. blogger adayı says

    Ne zamandır bir blog sitem olsun diyordum. WordPress nedir? sorusu kafamı kurcalayan bir soruydu. çok teşekkürler sayenizde artık daha bilinçli bir şekilde bu işe başlayacağım.

  2. Mesut says

    Gunumuzde kullaniciya rahatlik ve ulasilabilirlik saglayan bir sistem. Keske her tasarimci wordpress ve muadili altyapilari kullansa. Ellerinize saglik

Leave A Reply