WordPress Şifre Sıfırlama Nedir? WordPress Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

2 138

WordPress kullanıcısı iseniz, zaman zaman WordPress Şifre Sıfırlama işlemine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu unutulan bir şifre de olabilir, ya da WordPress Site Taşıma işleminden sonra hakkında pek birşey bilmediğiniz bir sitedeki yönetici şifresi de olabilir. Bu yazımızda, birden fazla WordPress şifre sıfırlama işlemi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Kullanıcı Arayüzü’nden Şifre Sıfırlama – Yöntem #1

Bunun için /wp-admin uzantısı ile her zamanki gibi yönetici panelinize giriş ekranına gelin. Hemen alt tarafta Parolanızı mı Unuttunuz? Bağlantısına tıklayın. Açılan sayfada kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girmeniz gerekiyor. Bu bilgilerden birini girerek e-posta adresinize gelen şifre sıfırlama adımlarını takip ederek yeni şifre edinebilirsiniz.

Wordpress Şifre Sıfırlama

Veritabanından WordPress Şifre Sıfırlama – Yöntem #2

Veritabanına erişim için öncelikle hosting hizmetinizin yönetim paneline girmeniz gerekir. Hosting (Barındırma) hizmetlerinizin yönetim sayfasına girin. (Birçok firmada yaygın bir şekilde CPanel kullanılmaktadır.)  Daha sonra PhpMyAdmin uygulamasına erişin.  Wordpress Şifre Sıfırlama   

Buradan WordPress veritabanınızı seçin. Bu veritabanında bulmanız gereken tablo, standart yüklemelerde wp_users tablosudur. (Eğer WordPress veritabanında farklı bir tablo ön eki kullanıyorsanız, bu ön eke uygun olarak _users tablosunu seçmeye dikkat edin.) (Hangi tablo ön eki kullandığınız table_prefix özelliği adı altında, ana klasörünüzde bulunan wp-config.php dosyasının içinde yer almaktadır.) WordPress sitenizdeki tüm kullanıcılar burada kayıt altına alınmıştır.

Wordpress Şifre Sıfırlama

Gözat sekmesinde iken şifresini değiştirmek istediğiniz kullanıcıya tıklayın. Açılan sayfadan user_pass kısmında şifreleme türü olarak MD5’i seçin. Bu seçimi yaptıktan sonra sağ taraftaki kutucuktaki tüm yazılanları silip oluşturmak istediğiniz yeni şifreyi yazın. Git düğmesine tıkladığınız zaman işlem tamamlanmış olacaktır.

Wordpress Şifre Sıfırlama

Wordpress Şifre Sıfırlama

Wordpress Şifre Sıfırlama

Bu tür bir değişim yapmak bir güvenlik açığı oluşturmamaktadır. Siz şifrenizi yazdıktan sonra WordPress bu şifrenizi tekrar güvenli bir şekilde sizin için saklayacaktır. Bu değişim ile herhangi bir bilgiye de zarar vermeniz söz konusu değildir. 

WordPress ile ilgili temel yazılarımızdan biri olan WordPress Nedir? yazımızı da okumayı unutmayın. Ayrıca detaylı bir şekilde WordPress sitesinin başka bir sunucuya taşınma işlemlerini anlatan WordPress Site Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır yazımızı da okuyabilirsiniz. WordPress ile ilgili bilgi içeriklerimiz sizlerle buluşmaya devam edecektir.

Görüşmek üzere..

2 Comments
  1. database says

    veritabanından wordpress şifresi sıfırlamayı bilmiyordum, öğrenmiş oldum. teşekkürler hocam.

  2. Kamuran says

    Güzle yazı keşke daha çok yazı yazsanız

Leave A Reply

Your email address will not be published.