WordPress Site Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

3

WordPress ile geliştirme yapanlar veya kendi sitesini geliştirenler zamanla sitelerini bir yerden bir yere taşıma ihtiyacı duymaktadırlar. Bu, yerel sunucudan (localhost veya local server) web sunucusuna (web server), ya da web sunucusundan yerel sunucuya, ya da web’den web’e şeklinde olabilmektedir. Her sunucu aynı prensiple çalıştığı için kaynak ve hedefin ne olduğunun çok bir önemi yoktur. Bu yazımızda WordPress site taşıma işlemi nasıl yapılır, tüm detayları ile öğreneceksiniz.

WordPress Site Taşıma

WordPress çalışırken birden fazla klasöre ve dosyaya ihtiyaç duyar. Bir WordPress kurulumu ana klasör görüntüsü şekildeki gibidir:

Wordpress Site Taşıma 1

Fakat biz WordPress sitesi taşırken temelde şu iki şey yeterlidir:

 1. wp-content klasörü
 2. WordPress veritabanı (Wp database)

Yukarıdaki iki bileşen taşıma için temelde yeterlidir, çünkü diğer tüm dosyalar dünyadaki her WordPress web sitesinde ortak olarak kullanılan temel WordPress dosyalarıdır.

Tüm taşıma detaylarına geçmeden önce bu iki klasörün neden önemli olduğuna değinelim.

Wp-Content klasörünün içeriği

Wordpress Site Taşıma 2

Wp-content klasörü, içerisinde temelde 3 önemli klasörü barındırır.

1- Themes (Tema klasörü): Sitenizin tasarımını değiştiren ve farklı fonksiyonlar ekleyen temaların hepsinin bir arada bulunduğu klasör.
2- Plugins (Eklentiler): Bazen basit ya da gelişmiş bir işlev için eklentiler kurulması gerekir. Örneğin Instagram akışınızı sitenize ekleyen bir eklenti, ya da İletişim formu oluşturmanızı sağlayan Gravity Forms eklentisi gibi… Plugin klasörü siteye ayrı bir işlev katan tüm bu eklentilerin bulunduğu klasördür.
3- Uploads: Bu klasör, WP sitesine eklediğiniz tüm medyaların (Resim, video gibi) bir arada bulunduğu klasördür. Yüklediğiniz ve içeriğinizde kullandığınız her resim dosyası yıl ve aylara göre düzenlenmiş bir şekilde bu klasörde yer almaktadır. Taşıma sonrası sitedeki resimlerin yerli yerinde durması için bu klasörün de alınması şarttır.

WordPress veritabanı

Bir WP sitesinde her şey bir veritabanı aracılığı ile yönetilir. Kullanıcılar, yazılar, sayfalar, yorumlar, medyalar, eklentiler, kullanılan temalar.. Tüm bu veriler ve hepsinin birbirleri ile ilişkisi bu veritabanında kayıtlıdır. Bu yüzden bu veritabanı mutlaka olmazsa olmazdır.

Adım adım WordPress site taşıma

1- Kaynak sitenizdeki WordPress veritabanını dışarı aktararak (tek bir dosya haline getirerek) işe başlayabiliriz. Bunun için web sunucunuzun ya da yerel sunucunuzun Phphmyadmin uygulamasına girin. WordPress veritabanı olarak kullandığınız veritabanına tıklayın ve Dışa Aktar seçeceğini seçin. Burada dikkat etmeniz gereken ayar, dosyayı çıktı olarak ver seçeneğinin seçili olmasıdır.

Wordpress Site Taşıma 3

2-
a) Hedef siteniz bir web sunucusu ise Cpanel’e erişin ve Mysql veritabanları bölümünden bir veritabanı oluşturun.

Wordpress Site Taşıma 4

Bu veritabanını yönetme yetkisine sahip bir de kullanıcı belirlememiz gerekmekte. Bunun için varolan bir kullanıcıyı kullanmak yerine yeni bir kullanıcı oluşturmanızı tavsiye ederim. Hem güvenlik hem de yönetim kolaylığı açısından bu daha doğru olacaktır. Yeni bir kullanıcı ve parolasını oluşturduktan sonra bunları bir yere not edin. İleride kullanacağız.

Wordpress Site Taşıma 5

Daha sonra bu kullanıcıyı az önce oluşturduğunuz veritabanına tüm haklara sahip olacak şekilde atayın.

Wordpress Site Taşıma 6

Wordpress Site Taşıma 7

b) Hedef siteniz bir yerel sunucu ise yerel sunucunuzun phpmyadmin uygulamasına girin ve boş bir veritabanı oluşturun. Otomatik olarak root kullanıcısı tüm yetkileri ile bu veritabanını yönetebiliyor olmalıdır.

Wordpress Site Taşıma 8

c) Hedef siteniz bir web sunucusu veya yerel sunucusu olsun, ortak bir işlemimiz daha kaldı. Birinci adımda oluşturduğumuz veritabanını içe aktarmak. Bunun için oluşturduğunuz veritabanını seçin ve İçe Aktar (Import) seçeceğine tıklayın ve Gözat tıkladıktan sonra veritabanını seçin ve yükleyin.

Wordpress Site Taşıma 9

3- WordPress’i wordpress.org adresinden indirin ve sıkıştırılmış dosyayı yeni taşınacağınız hedef siteye aktarın. Eğer, taşıyacağınız yer yerel sunucu değil de bir web sunucusu ise, zip dosyasını açmadan FTP ile sunucunuza yükleyebilir ve Cpanel dışa aktar özelliğini kullanarak çok daha hızlı bir şekilde bu işlemi sonlandırabilirsiniz.

Wordpress Site Taşıma 10

Bir web sunucu-yerel sunucu arası taşıma yapacaksanız, site dosyalarının hepsini indirmeniz/yüklemeniz temelde gereksizdir ve zaman kaybıdır. Çünkü size gereken temel klasörün wp-content klasörü olduğunu az önce yukarıda da belirtmiştik.

4- WordPress’i taşıma yapacağınız hedefte oluşturduktan sonra kaynak sitenizdeki wp-content klasörünü hedef siteye taşıyın. Bu işlemi, eski wp-content klasörünü tamamen silip, kaynak klasörü hedefe aktararak yapabilirsiniz.

WP-CONFIG.PHP dosyasını düzenliyoruz

5- WordPress’in temel ayarlarının olduğu ve mutlaka bulunması gereken dosyası wp-config.php dir. Bu dosyada aynı zamanda WordPress’in hangi veritabanına, hangi kullanıcı adı ile hangi sunucu üzerinden bağlanacağı gibi ayarlar da bulunmaktadır. wp-config.php dosyası yoksa wp-config.sample.php dosyasının adını değiştirin ve wp-config.php yapın. Tercih olarak, kaynak sitenizden bu dosyayı kopyalayıp hedefe aktarabilirsiniz de.

Ürettiğiniz yeni wp-config.php dosyasında aşağıdaki bölümleri yeni bilgiler ile değiştirin. DB_NAME yeni veritabanınız, DB_USER yeni Mysql kullanıcınız ve DB_PASSWORD ise bu kullanıcının şifresi olmalıdır. Yerel sunucular localhost kullanmaktadır. Bluehost veya WPEngine gibi büyük ve global firmalar sistemlerinde sunucu adı olarak localhost kullanmamaktadır fakat birçok hosting firmasında DB_HOST yine ‘localhost’ olarak kalmalıdır. Bu yüzden bu bölümü aynı bırakabilirsiniz.

Peki yerele taşıma işlemi yapıyorsanız yerel mysql kullanıcı adı ve şifreniz ne olacaktır? Birçok yerel sunucu uygulaması kullanıcı adı ve şifre olarak ‘root’ ‘root’ kombinasyonunu kullanmaktadır. İki ifade için de root kullanmayı deneyiniz.

/** The name of the database for WordPress */
define(‘DB_NAME’, ‘yeniveritabaniadi’);

/** MySQL database username */
define(‘DB_USER’, ‘yeniveritabani_kullanicisi’);

/** MySQL database password */
define(‘DB_PASSWORD’, ‘veritabani_kullanici_sifresi’);

/** MySQL hostname */
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

WordPress Site Taşıma İşleminde Son Adımlar

6- Wp-content klasörünü taşıyıp, veritabanımızı aktardık fakat veritabanımız, dolayısıyla WordPress hala eski (kaynak) sitede çalıştığını sanacaktır. Bunun için veritabanındaki birçok kayıtta site url’sinin de değişmesi gerekecektir. Tabii ki bunu tek tek elle bulup değiştirmemize gerek yok. Bu işlem için küçük script dosyası bulunmaktadır.

Bu searchreplacedb2.php dosyasını hedef siteye aktarın ve internet tarayıcınız üzerinden erişin. Bu dosyayı her WordPress Site Taşıma işleminizde kullanabilirsiniz.

https://localhost:8888/wordpress/searchreplacedb2.php
https://www.yeniwordpress.sitem/searchreplacedb2.php gibi

Wordpress Site Taşıma 11

wp-config.php dosyasından bilgileri alacak ve veritabanına sorunsuz bir şekilde bağlandığını test edecektir.

Wordpress Site Taşıma 12

Wordpress Site Taşıma 13

Daha sonraki adımları da geçtikten sonra aşağıdaki Bul/Değiştir ekranı karşımıza gelecektir. Bizim veritabanında arayıp değiştirmek istediğimiz şey site url’si. Search for (case sensitive string): kısmına eski site adını, Replace with: kısmına ise yeni site adını yazacağız.

Wordpress Site Taşıma 16

Burada eski site url’sini Phpmyadmin üzerinden bakıp kopyalamanızı tavsiye ederim. Hedef (Yeni) websitenizin Phpmyadmin arayüzüne girin. WordPress veritabanına tıklayın, içindeki tablolar sol tarafta görünecektir. wp_options tablosuna tıklayın. En üstte site_url ifadesini göreceksiniz. Buradan bu adresi kopyalayın ve eski site url’si olan bölüme yapıştırın. Alt kutuya ise yeni site url’sini yazmalısınız. Bu bir yerel sunucu ise localhost url’nizi varsa klasör adını da doğru bir şekilde ekleyerek yapın. Bir web sitesi ise domain adınızı buraya yazmalısınız. Url’lerin en sonunda / olmadığına lütfen dikkat edin.

Wordpress Site Taşıma 15

Submit Search String butonuna tıkladıktan sonra kaç tane tabloda kaç satırın değiştiğine dair bir istatistikle karşılaşacaksınız. Artık sitenizi kontrol edebilir, WordPress’in düzgün çalışıp çalışmadığına bakabilirsiniz. Herseye yolunda gitmişse, bu işlem sondan bir önceki işleminizdi. Bundan sonra yapmanız gereken bu searchreplacedb2.php dosyasını güvenlik açısından web sunucunuzdan silmeniz olacaktır.

Bu yazımızda bir WordPress site taşıma ile ilgili adımları detaylı bir şekilde anlatmak istedik. Bir kılavuz olmasının yanında, WordPress’in çalışma mantığını kavramanızı sağlayacak önemli bilgileri de sizinle paylaşmak istedik. Bir taşıma işlemi sırasında karşılaştığınız bir sorun varsa, yorum yazmanız durumunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Ayrıca WordPress Nedir? başlıklı yazımızı da okumayı unutmayın.

Görüşmek üzere…

3 Comments
 1. Dr. says

  güzel olmuş

 2. volkan says

  step 3’e geçerken bu sayfa çalışmıyor hatası veriyor

  1. admin says

   Volkan bey, searchreplace eklentisi en iyi PHP 5 sürümünde çalışmaktadır. PHP 7 ile tüm fonksiyonları ile çalışmamaktadır. PHP sürümünü geçici olarak düşürmeyi ve sonra yeniden yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Leave A Reply